GastroKültür

BİR ÜLKENİN KALBİNE YOLCULUK: SOKAK LEZZETLERİ

Bir ülkenin sokak lezzetlerine olan bağlılığı, sadece bir mideyi değil, aynı zamanda bir kültürü, bir toplumu ve bir ekonomiyi besleyen önemli bir unsurdur. Bu lezzetler, sokaklarda dolaşanları sıcak bir karşılama ile kucaklar, yerel kültürü tatlandırır ve gastronomik bir serüvenin kapılarını aralar.

Devamını Oku

KARADENİZ'İN KÜLTÜR YANSIMASI: HAMSİ TAVA

Karadeniz'in soğuk sularında yaşayan hamsi balığı, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Karadeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen hamsi, çeşitli şekillerde pişirilir. Hamsi tava, bu lezzetli balığın en popüler ve geleneksel tariflerinden biridir.

Devamını Oku

BİR MİRAS OLARAK LOKUM VE LAVANTALI LOKUM TARİFİ

Ağzı tatlandıran, muhabbeti güzelleştiren, buram buram nostalji kokan lokum, Türk mutfağının geleneksel bir tatlısıdır ve kökeni oldukça eski dönemlere dayanır.

Devamını Oku

BİR ÇOK KÜLTÜRÜN ÖNEMLİ SEMBOLLERİNDEN: NAR

Nar meyvesi, tarihin derinliklerinden beri birçok kültürde önemli bir rol oynamış, sembolik anlamlar yüklenmiş ve birçok alanda kullanılmıştır.

Devamını Oku

GELENEKSEL BİR MUCİZE: DEMİRCİ TARHANASI

Demirci'de geleneksel bir mucize olan Demirci tarhanası, içerisinde hünnap, iğde, kuşburnu, nane ve alıç gibi farklı şifalı bitkilerin yer aldığı bir tarifle hazırlanıyor.

Devamını Oku

Hangi Müzik Hangi Yemeklerle Uyumlu?

Yemek yemek sadece tat ve dokuların birleşimi değil, aynı zamanda bir deneyimdir. 

Devamını Oku

ADANA DÜNYANIN GURME ŞEHİRLERİNE ADAY OLDU

Adana, gastronomi konusunda dünyanın 4 kıtasından 23 kentin katılımıyla kurulan Fransa’nın Lyon kentindeki, ‘Dünya Gurme Şehirler Ağı’na katılmak için adaylık başvurusunda bulundu.

Devamını Oku

DÜNYANIN EN İYİ ŞARAP MAHZENLERİNDEN BİRİ TORBALI'DA

İzmir Torbalı'daki Lucien Arkas Bağları'nda bulunan LA Mahzen, dünyanın en iyi mahzenlerinin anlatıldığı kitapta yer alıyor.

Devamını Oku

BİGA YEMEKLERİ BİR KİTAPTA TOPLANACAK

Biga Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, ilçenin yöresel yemeklerini konu alan kitap bastıracak.

Devamını Oku

TÜRKLERİN GERÇEK MİLLİ İÇKİSİ: KIMIZ

Kımız, eski Türklerin ulusal içkisidir. Kısrak sütünden yapılır. Kımız besin olarak da, içecek olarak da Türk’e atadan kalmış bir ilaçtır.

Devamını Oku