GastroKeşif

AKDENİZDE YETİŞİYOR KAPADOKYA'DA SULANIYOR

Türkiye'nin limon deposu konumunda bulunan Nevşehir'deki doğal soğuk hava depoları, limonların bir yıla kadar saklanmasına imkan sağlıyor. Akdeniz'de yetişen, Nevşehir'de depolanan limonlar, doğal ortam nedeniyle sulanarak daha lezzetli hale geliyor.

Devamını Oku

DOĞAL VE SAĞLIKLI TATLANDIRICILARI KEŞFEDİN

Beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı pek çok alternatif var. Bunlar bir yandan tariflerinizi tatlılaştırırken bir yandan da size pek çok sağlıklı fayda sunacaklar. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyorlar. Pekmez, stevia, şurup ve panela (şeker kamışı suyu çektirilerek elde edilen bir tür tatlandırıcı) hakkında neler biliyorsunuz?

Devamını Oku

FONDÜ VE FONDÜ YAPIMININ İNCELİKLERİ

Temeli peynirin bir kap içinde eritilmesi ve bu erimiş peynire uzun çatallarla ekmek ve sebze parçaları bandırıp yemeye dayanan fondü, İsviçre'de daha çok sosyal ortamlarda tüketiliyor. Bir tür atıştırmalık olan fondü, daha çok makinesinde yapılıyor. Şimdi diğer inceliklerine bir göz atalım.

Devamını Oku

VAZGEÇİLMEYEN LEZZET UN KURABİYESİNE YEPYENİ BİR SOLUK

Doruk Group Holding'in fırıncılık markası Komşufırın, uzmanlık alanı olan ekmeğe farklı tatlar katmaya devam ediyor.

Devamını Oku

''ASKIDA YEMEK'' UYGULAMASI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde lokanta işletmeciliğini yapan Sevilay Aydın, ihtiyaç sahipleri için "askıda yemek" uygulaması başlattı.

Devamını Oku

ERZİNCAN MUTFAĞI VE ERZİNCAN YÖRESİNDEN GENDİME PİLAVI TARİFİ

Erzincan çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan, yemek kültürünün zengin olduğu bir şehirdir. Fırat nehrinin yukarısında yer ve tarihi ipek yolu güzergâhında yer alıyor olması, Erzincan’ın Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olmasına katkı sağlamıştır.

Devamını Oku

CAM KAVANOZDA ÜRETİLEN BAL İLGİ ÇEKİYOR

Sivas'ın Suşehri ilçesinde cam kavanozlarda üretilen balın kilogramı 200-250 liradan satılıyor.

Devamını Oku

TARLADA ARTIK ROBOTLAR ÇALIŞACAK

Tarımda makinalaşma döneminin yerini tarlada robotlara bırakıyor. Türkiye'de daha çok ev aletleri ve beyaz eşya ürünleriyle tanınan Alman teknoloji şirketi Bosch, bilim kurgu filmlerinden fırlayan tarla robotu BoniRob'la bu konuda önemli bir adım atıyor.

Devamını Oku

PEYNİR ALTI SUYU VE FAYDALARI

Peynir altı suyu birkaç bin yıldır Asya ve ülkemizin de dahil olduğu Akdeniz Bölgesi'ndeki halklar tarafından bilinen ve şifavi amaçlarla kullanılan bir doğal iksirdirdir. Peyniraltı suyu adından da anlaşılacağı gibi peynir üretiminde arta kalan suya verilen isimdir. Eski devirlerde et, baharatlı yiyecekler ve et ürünleri gibi yiyecekleri muhafaza etmek amacıyla kullanılan peynir altı suyu, İzlanda gibi ülkelerde hazım sağlayıcı içecek olarak ta tüketilmektedir. Neredeyse tüm dünyada hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de bazı hastalıklara karşı tedavi edici etkisi nedeniyle doğal bir ilaç olarak faydalanmak için tüketilen peynir altı suyunun yapılışı ve kullanımı hakkında bilgiler bu içeriğimizde.

Devamını Oku

BİFTEK YAPISINDA ''BİTKİ BAZLI ET'' GELİŞTİRDİLER

Hollandalı gıda teknolojisi uzmanları, benzersiz bir üretim teknolojisi kullanarak biftekle aynı yapıya sahip bitki esaslı et geliştirdi. Uzmanlara göre geliştirilen ürün, en sürdürülebilir et alternatifi.

Devamını Oku