GastroKeşif

BİR TENCEREDEN FAZLASI: TOPRAK GÜVEÇ VE FAYDALARI

Bir zamanlar mutfaklar, yemek pişirme sanatının doğal bir parçası olan toprak güveçlerle dolup taşardı. Geleneksel kil malzemeden yapılmış bu eşsiz kaplar, sadece lezzetli yemekler değil, aynı zamanda bir hikayenin taşıyıcısı olarak da öne çıkar.

Devamını Oku

ANTİK DÖNEMDEN BU YANA İNSANLIĞA ENERJİ VE ŞİFA VEREN İÇECEK: SAHLEP

Sahlep, tarih boyunca Orta Doğu, Akdeniz ve Güneydoğu Asya gibi bölgelerde popüler bir içecek olmuştur.

Devamını Oku

GÖZ ALICI SAĞLIK: RENKLİ KARNABAHARLAR

Renkli karnabaharlar, genellikle mor, turuncu veya yeşil renklere sahip olan geleneksel beyaz karnabaharın genetik varyasyonlarıdır.

Devamını Oku

GELECEĞİN PROTEİN KAYNAKLARI

Gelecekteki protein kaynakları, çevresel sürdürülebilirlik, hayvan refahı ve insan sağlığı gibi faktörler göz önünde bulundurularak çeşitlenmeye başlamış durumda. İşte geleceğin protein kaynaklarından bazıları:

Devamını Oku

AKDENİZDE YETİŞİYOR KAPADOKYA'DA SULANIYOR

Türkiye'nin limon deposu konumunda bulunan Nevşehir'deki doğal soğuk hava depoları, limonların bir yıla kadar saklanmasına imkan sağlıyor. Akdeniz'de yetişen, Nevşehir'de depolanan limonlar, doğal ortam nedeniyle sulanarak daha lezzetli hale geliyor.

Devamını Oku

DOĞAL VE SAĞLIKLI TATLANDIRICILARI KEŞFEDİN

Beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı pek çok alternatif var. Bunlar bir yandan tariflerinizi tatlılaştırırken bir yandan da size pek çok sağlıklı fayda sunacaklar. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyorlar. Pekmez, stevia, şurup ve panela (şeker kamışı suyu çektirilerek elde edilen bir tür tatlandırıcı) hakkında neler biliyorsunuz?

Devamını Oku

FONDÜ VE FONDÜ YAPIMININ İNCELİKLERİ

Temeli peynirin bir kap içinde eritilmesi ve bu erimiş peynire uzun çatallarla ekmek ve sebze parçaları bandırıp yemeye dayanan fondü, İsviçre'de daha çok sosyal ortamlarda tüketiliyor. Bir tür atıştırmalık olan fondü, daha çok makinesinde yapılıyor. Şimdi diğer inceliklerine bir göz atalım.

Devamını Oku

VAZGEÇİLMEYEN LEZZET UN KURABİYESİNE YEPYENİ BİR SOLUK

Doruk Group Holding'in fırıncılık markası Komşufırın, uzmanlık alanı olan ekmeğe farklı tatlar katmaya devam ediyor.

Devamını Oku

''ASKIDA YEMEK'' UYGULAMASI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde lokanta işletmeciliğini yapan Sevilay Aydın, ihtiyaç sahipleri için "askıda yemek" uygulaması başlattı.

Devamını Oku

ERZİNCAN MUTFAĞI VE ERZİNCAN YÖRESİNDEN GENDİME PİLAVI TARİFİ

Erzincan çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan, yemek kültürünün zengin olduğu bir şehirdir. Fırat nehrinin yukarısında yer ve tarihi ipek yolu güzergâhında yer alıyor olması, Erzincan’ın Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olmasına katkı sağlamıştır.

Devamını Oku