GastroSağlık

SAĞLIKLI BESLENME PAZARA GİTMEKLE BAŞLAR!

Sağlıklı beslenme yolculuğu, sağlıklı ve taze malzemelerle dolu bir pazar alışverişi ile başlar. Pazara gitmek, size mevsiminde ve yerel olarak bulunan besinleri seçme fırsatı sunar, bu da daha taze ve besleyici bir diyetin temelini atmanıza yardımcı olur.

Devamını Oku

KÖK REZENENİN FAYDALARI VE ZEYTİNYAĞLI REZENE TARİFİ

Kök rezene, bir çok ılıman bölgede yetişen ve yerel mutfak kültürüne önemli bir katkı sağlayan değerli bir bitkidir.

Devamını Oku

KIŞIN NEDEN YEŞİL MERCİMEK DAHA ÇOK TÜKETİLMELİ?

Kış aylarının sofralarında sıcak, besleyici ve lezzet dolu bir seçenek arıyorsanız, işte size bir alternatif: Yeşil Mercimek! Protein, lif, vitamin ve mineral deposu yeşil mercimek, soğuk havaların enerji ihtiyacına cevap veren sağlıklı bir tercihtir. Kışın sofralarımızı süsleyen bu yeşil hazinenin içinde saklı enerjiyi keşfedin. 

Devamını Oku

TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: SUMAK

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan sumak baharatı, Anadolu'nun kızgın güneşlerinde özenle yetişen ve toprakla bütünleşen bir bitkinin yansımasıdır.

Devamını Oku

AÇIKTA PEYNİR DÖNEMİ SONA ERDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın peynir satışına getirdiği yeni düzenleme ile peynir satışında ambalajsız dönem sona erdi.

Devamını Oku

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA AÇILAN DOĞAL PENCERESİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleştirilecek uluslararası katılımlı ‘Türkiye Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Günleri’ etkinlikleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıtıldı. Tanıtımda Doğal 2016 etkinliklerinin, Türkiye’nin dünyaya açılan doğal penceresi olacağının altı çizildi.

Devamını Oku

BEDEN, ZİHİN VE RUH SAĞLIĞI FESTİVALİ İZMİR’DE

Doğayı ve doğalı seven İzmirlilerle, ülkemizin bu alandaki ilk organizasyonu olan NATUREL Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali ikinci kez gerçekleşiyor.

Devamını Oku

DOĞAL BESLENME ÖNEMİNİ KAYBETMEYECEK

14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya'da uluslararası katılımlı 'Türkiye Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Günleri'2016 Kongre ve Sergi etkinlikleri organize edildi.

Devamını Oku

SAĞLIKLI YAŞAM DOĞAL BESLENMEYLE GELİYOR

Sağlıklı yaşamın sırrının doğal beslenmeden geçtiğini belirten uzmanlar, günümüzde temiz gıdanın herkes için hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Devamını Oku

HİNT HURMASI VE FAYDALARI

Verdiği şifa ve hoş tadı ile tarihte büyük yeri olan Hint Hurmasının faydaları saymakla bitmiyor. Diğer adı olan Demirhindi adı Arapça'da "hint hurması" demek olan "tamr-i hindimden geliryor. 10-25 metre boyundaki ağaçları 7-20 cm uzunluk, 2.5-3.5 cm genişlikte; keçiboynuzu meyvelerine benzeyen, koyu kestane renginde meyveleri bulunuyor. Meyve bileşiminde protein, şeker, pektin, A, Bl, B2, B3, B5, B6 ,C vitaminleri potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunuyor.

Devamını Oku