Bahçede Pratik

ŞİMDİ SARIMSAK ZAMANI

İlkbahar sarımsak ekimi için en ideal zamandır, yetiştirilmesi son derece kolay olan sarımsak için siz de bu sonbahar küçük bir alan ayırın.

Devamını Oku

BAHÇEDE BROKOLİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kış bahçenizi oluştururken brokoli ekmeyi de ihmal etmeyin. Sofranızda kendi yetiştirdiğiniz taze, doğal brokoliyi tüketin.

Devamını Oku

MEKSİKA KARPUZU, YARARLARI VE YETİŞTİRİLMESİ

Şekli üzüme tadı salatalığa ve kabuğu karpuza benzeyen bu ilginç meyve, Meksika Ekşi Kornişonu, Meksika Minyatür karpuzu, Meksika Ekşi Salatalığı ve Fare karpuzu olarak da bilinir. Ülkemiz iklimine de uyum sağlayabilen bu minik, şirin ve yararlı meyveyi, bahçenizde rahatlıkla yetiştirebilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

Devamını Oku

SARIMSAK EKİM ZAMANI GELDİ

Sarımsak ekim zamanı geldi. Yemeklerin vazgeçilmezi olan sarımsak için siz de balkonunuzda veya bahçenizde küçük bir yer ayırın.

Devamını Oku

EVDE AVOKADO NASIL YETİŞTİRİLİR?

Evde avokado yetiştirmek, hem çocuklar için hem de yetişkinler için ilginç bir proje niteliği taşıyabilir. Çocuklar için, çimlenme sürecini gözleme, tohumdan bitki yetiştirme açısından eğitici bir deney olabilir. Yetişkinler açısından da elde edilecek avokado ağacı ile ev veya bahçe için süs bitkisi elde etme zevki yaşatacaktır.

Devamını Oku

SAKSIDAKİ BİTKİLERİNİZ İÇİN KOMPOST (Doğal Gübre) YAPIMI

Toprağınızı zenginleştirmenin en etkili yolu biçtiğiniz çimler, budadığınız bitki artıkları; meyve sebze kabukları, yumurta kabukları, kahve telvesi ve çay yaprakları gibi mutfak artıklarından bir kompost hazırlamaktır. Böceklenmeyi engellemek için et veya hayvansal yağlı artıkları, hastalıklı bitkileri ve tohuma kaçmış sebzeleri kullanmayın.

Devamını Oku

BALKONUNUZDA KIŞ TARIMINA HAZIR MISINIZ?

Kışın yetiştirdiğimiz yeşilliklerle, daha sağlıklı ve daha lezzetli salatalar yapabiliriz. Bunun için aşağıda verilen yetiştirme koşullarını bilmeniz yeterlidir. 

Devamını Oku

SAKSIDA YETİŞTİRİLEBİLEN BAHARATLAR

Defne, biberiye, kekik, melisa gibi şifalı ve aromatik bitkileri yetiştirerek hem yemeklerinize lezzet katabilir hem de sağlıklı beslenebilirsiniz. Hangi bitkinin nasıl yetiştiğine ve yararlarına bir göz atalım...

Devamını Oku

SAKSIDA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Meyveli bitkiler arasında çilek saksıda en kolay yetişen ve sevilen meyvesi ile mükafatlandırıcı bir bitkidir. Kalıcıdır ve neredeyse herdem yeşil bitki sayılabilir. Fazla soğuğa maruz kaldığında bazen toprak üstü bölümü kurusa bile, baharda çabucak yeşerir.

Devamını Oku

ORGANİK SEBZE MEYVENİZİ EVİNİZDE YETİŞTİRİN!

Çevreye hiçbir zararı olmayan ve geleneksel yetiştirme yöntemlerine göre 5 kat daha verimli olan topraksız tarım, tarıma elverişsiz alanları tarım sektörüne kazanmak amacıyla geliştirildi.

Devamını Oku