TOHUM PLATFORMU: ATA TOHUMU EKMEK YASAK DEĞİL!

KAS 07   2023   Yazar Deniz YILDIRIM

Tohum Platformu, özellikle sosyal medyada dolaşan ‘ata tohumu yasak’ söylemlerinin yanlış olduğunu ve Türkiye’de ata tohumu ekmek yasak olmadığını, sadece tescilli olmayan ata tohumlarının tohum olarak çoğaltılması ve para karşılığı kontrolsüz ortamlarda satışının uygun olmadığını dile getirdi.Tohum Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Nusret Zencirci, ata tohumlarının tescilli olmayan türlerinin kontrolsüz ortamlarda satışının uygun olmadığını açıkladı. Ayrıca, tohumculuk yasalarının, tescilli sertifikalı tohum kullanımının amaçlarını, ülkemizin gen kaynaklarını korumayı ve tescilli tohumlara destek vererek üretimi artırmayı içerdiğini vurguladı.

Bilinçsiz Tohum Takasları Biyogüvenliği Tehdit Ediyor

Tarım sektörünün önemli bir unsuru olan tohumculuğun, biyogüvenlik risklerine karşı korunması gerektiğine dikkat çeken Zencirci, kontrolsüz tohum takaslarının istilacı türlerin yayılmasına ve ülke genetiğinin tehlikeye girmesine neden olduğunu belirtti. Ayrıca, bilinçsiz tohum takaslarının ülke genetiğinin yurt dışına kaçırılmasına dahi sebep olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Zencirci, Tohum Platformu olarak, bu tür yanıltıcı bilgilerin toplumu olumsuz etkilediğini ve gıda güvenliği konusunda endişelere yol açtığını belirtirken, toplumun doğru bilgilendirilmesi için dezenformasyon yasasının uygulanması çağrısında bulundu.