GastroGurme

LEZZET, SANAT VE YAŞAMA İLİŞKİN ÇOK KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ: AŞÇI FOK

Gastrorganik röportaj serimizde bu kez, lezzetin ve sanatın eşsiz bir buluşmasını temsil eden Aşçı Fok, yani Nurdan Çakır Tezgin ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi, sadece mutfakta değil, aynı zamanda sanatın farklı alanlarında da iz bırakan bir isim. Türkiye'nin ilk Enstalasyon Evi Siyaz'ın yaratıcısı, seyahatsever bir mutfak araştırmacısı ve yerel lezzetlerin savunucusu olarak bilinen Aşçı Fok, antik çağ yemeklerinden günümüze uzanan bir lezzet yolculuğuna liderlik ediyor. İşte, onun gözünden lezzet, sanat ve yaşam üzerine keyifli bir söyleşi.

Devamını Oku

OCAK AYINDA TÜKETİLEBİLEN BALIKLAR

Yeni bir yılın başlangıcında sağlıklı beslenme alışkanlıklarına odaklanmak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamak için önemli bir adımdır. Ocak ayı, sofralarımızı omega-3 yağ asitleri, protein ve vitaminlerle zenginleştirmek için ideal bir dönemdir.

Devamını Oku

EVDE ŞARAP GÜNLERİ BAŞLADI! İŞTE ŞARABA EŞLİK EDECEK 5 NEFİS TARİF

Şarap keyfini tamamlayacak nefis atıştırmalıklar seçmek, zevkli bir deneyim sunabilir. İşte şarapla uyumlu olabilecek beş lezzetli atıştırmalık tarifi:

Devamını Oku

OTİZMLİ AŞÇI GÖZÜNÜ ŞEFLİĞE DİKTİ

''Küçük Şeften Büyük Lezzetler'' adlı yemek kitabının yazarı 17 yaşındaki otizmli aşçı Kanberoğlu, ünlü bir ''şef aşçı'' olmanın hayalini kuruyor.

Devamını Oku

MENGEN'DE DÜNYA MUTFAKLARINA ŞEF YETİŞİYOR

Aşçılar diyarı Bolu'nun Mengen ilçesinde bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mengen Aşçılık Meslek Yüksekokulu, dünya mutfaklarına aşçı ''ihraç ediyor''.

Devamını Oku

LAÜ, DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFİ AĞIRLADI

Lefke Avrupa Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi Bölümü öğrencileri, “Exclusive Kitchen Technigues” dersi kapsamında ünlü şef Mehmet Yalçınkaya eşliğinde dünya ve Osmanlı mutfağından uygulamalar yaptı. LAÜ Gastronomi Mutfağı’nda öğrencilere uygulama teknikleri ile ilgili bilgiler veren Yalçınkaya, ayrıca pişirme teknikleri ve lezzeti yakalama konusunda hangi malzemeleri nasıl kullanmaları hakkında  tavsiyelerde bulundu.

Devamını Oku

ADANA M1'DE LEZZET GÜNÜ

21 Kasım Cumartesi günü Ayşe Tüter ve Elif Korkmazel eşsiz lezzetlere imza atacak.

Devamını Oku

ÖMÜR AKKOR'DAN KİTAP FUARI'NDA YEMEK ŞOV

Ünlü aşçı Ömür Akkor, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda hayranlarıyla bir araya geldi.

Devamını Oku

ŞEF MURPHY TÜRK MUTFAĞINA HAYRAN KALDI

Dünyaca ünlü Amerikalı aşçı Marc Murphy, ABD'nin ''mutfak diplomasisi'' kapsamında çıktığı dünya turundaki duraklardan biri olan Türkiye'yi ziyaretinde Türk mutfağına hayran kaldı.

Devamını Oku

İZMİR GURMELERİN KENTİ OLACAK

İzmir, gastronomi konusunda dünyanın önde gelen 24 kentin oluşturduğu Dünya Gurme Şehirler Birliği’ne (Delice Ağı) ev sahipliği yapacak. Ağın, 2016 yılı Haziran ayında gerçekleştirilecek genel toplantısında birlik üyeleri İzmir’de dünya mutfağını konuşacak.

Devamını Oku