Organik Haber

TÜRKİYE'DE ORGANİK İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİLİYOR

Bursa’nın Mudanya ilçesinde organik istiridye mantarı üretiliyor. Türkiye’nin bir çok yerine şoklanmış şekilde ulaştırılan mantarlar, tüketicilere sağlıklı şekilde ulaştırılıyor.
 

Devamını Oku

BU PAZARDA MEVSİMİ OLMAYAN SEBZEYE YER YOK

Haftada bir gün kurulan Bodrum Yerel Üretici Pazarı’nda, mevsimi olmayan meyve-sebzeye yer verilmiyor.
 
 

Devamını Oku

DÜNYANIN İLK ORGANİK ÜLKESİ: BHUTAN

Dünyanın en kirli ve kalabalık iki ülkesi Hindistan ve Çin arasına sıkıştırılmış Bhutan tam bir aykırılık örneği: Küçük (yüzölçümü ve nüfus olarak), sıfır karbon ve ormanlarının %60’ını korumaya altında tutmaya kararlı bir ülke.
 

Devamını Oku

EV ATIKLARINDAN TOPRAK ÜRETTİ

Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Zeootekni Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cemal Budağ, normal toprağa göre ürünleri 15 kat daha hızlı büyüten bir toprak çeşidi üretti. Atık ve kayaçlardan ürettiği toprağın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklendiğini de belirten Budağ, bunun çiftçilere büyük katkılar sunacağını söyledi.

Devamını Oku

GÜZEL VE YERİNDE BİR AKIM: ORGANİK DÜĞÜN

Çiftler artık mekan seçimlerinde, ikramlarında, nikah şekerlerinde, davetiyelerinde hatta düğün konseptlerinde bile “organik” temaya ağırlık veriyor.

Devamını Oku

KARS'TA YILBAŞINA ÖZEL ORGANİK HİNDİLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kars'ta organik hindiler görücüye çıktı. Yaklaşık 5 kilo gelen hindiler 100 TL'den satılıyor.

Devamını Oku

SOFRALARIN YENİ SAĞLIK DEPOSU: SİYAH PİRİNÇ

Besin değerinin yüksekliği sebebiyle eskiden sadece krallar için yetiştirilen siyah pirinç artık Türkiye’de de üretilmeye başladı. Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada ”yasak pirinç” olarak da bilinen siyah pirinç, artık Türk sofralarında da yerini alacak.
 

Devamını Oku

AVRUPA MEYVE SUYU OLARAK TÜRKİYE NEKTARI TERCİH EDİYOR

Avrupa meyve suyu için Türkiye nektarı tercih ediyor. Türkiye'de yüzde 100 meyve suyu ve nektarının kişi başına yıllık tüketiminin ortalama 9 litre olduğu belirtildi.

Devamını Oku

ASIRLIK ZEYTİN AĞACINDAN ORGANİK ZEYTİNYAĞI ELDE EDİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Bayındır İlçesinde bulunan asırlık zeytin ağaçlarıyla dolu zeytinliklerde organik tarım yapılması için yürüttüğü çalışmaları tamamladı.

Devamını Oku

ÖĞRENCİLER ORGANİK KESTANE ŞEKERİ ÜRETTİ

Denizli’nin Buldan ilçesinde Ali Tunaboylu Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde eğitim gören 70 öğrencinin ürettiği organik kestane şekeri vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplarken, Okul Müdürü Mehmet Sökmen ilerleyen zamanlarda seri üretime geçmek istediklerini söyledi.

Devamını Oku