Organik Haber

ORGANİK CEVİZLERİN EN BÜYÜĞÜ BİTLİS'TE

"Ceviz kenti" olarak bilinen Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde organik tarım yapan Murat Bilici, yaklaşık 7 yıl önce diktiği ağaçlarından yumurta büyüklüğünde ceviz topluyor.

Devamını Oku

KAYSERİ ARTIK ORGANİK BESLENECEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Derneği arasında organik tarıma yönelik protokol imzalandı.

Devamını Oku

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMAK İÇİN KÖYLERDEN YUMURTA TOPLADI

Bartınlı genç girişimci, Bartın ilindeki çevre köyleri gezerek en sağlıklı yumurtaları topladı ve elde ettiği 6 bin civcivle tavuk çiftliği kurdu.

Devamını Oku

TÜRKİYE'DE ORGANİK İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİLİYOR

Bursa’nın Mudanya ilçesinde organik istiridye mantarı üretiliyor. Türkiye’nin bir çok yerine şoklanmış şekilde ulaştırılan mantarlar, tüketicilere sağlıklı şekilde ulaştırılıyor.
 

Devamını Oku

BU PAZARDA MEVSİMİ OLMAYAN SEBZEYE YER YOK

Haftada bir gün kurulan Bodrum Yerel Üretici Pazarı’nda, mevsimi olmayan meyve-sebzeye yer verilmiyor.
 
 

Devamını Oku

DÜNYANIN İLK ORGANİK ÜLKESİ: BHUTAN

Dünyanın en kirli ve kalabalık iki ülkesi Hindistan ve Çin arasına sıkıştırılmış Bhutan tam bir aykırılık örneği: Küçük (yüzölçümü ve nüfus olarak), sıfır karbon ve ormanlarının %60’ını korumaya altında tutmaya kararlı bir ülke.
 

Devamını Oku

EV ATIKLARINDAN TOPRAK ÜRETTİ

Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Zeootekni Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cemal Budağ, normal toprağa göre ürünleri 15 kat daha hızlı büyüten bir toprak çeşidi üretti. Atık ve kayaçlardan ürettiği toprağın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklendiğini de belirten Budağ, bunun çiftçilere büyük katkılar sunacağını söyledi.

Devamını Oku

GÜZEL VE YERİNDE BİR AKIM: ORGANİK DÜĞÜN

Çiftler artık mekan seçimlerinde, ikramlarında, nikah şekerlerinde, davetiyelerinde hatta düğün konseptlerinde bile “organik” temaya ağırlık veriyor.

Devamını Oku

KARS'TA YILBAŞINA ÖZEL ORGANİK HİNDİLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kars'ta organik hindiler görücüye çıktı. Yaklaşık 5 kilo gelen hindiler 100 TL'den satılıyor.

Devamını Oku

SOFRALARIN YENİ SAĞLIK DEPOSU: SİYAH PİRİNÇ

Besin değerinin yüksekliği sebebiyle eskiden sadece krallar için yetiştirilen siyah pirinç artık Türkiye’de de üretilmeye başladı. Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada ”yasak pirinç” olarak da bilinen siyah pirinç, artık Türk sofralarında da yerini alacak.
 

Devamını Oku