7. ALAÇATI OT FESTİVALİ TARİH YAZDI

NİS 11   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivali tarihinde görülmemiş bir ziyaretçi akınıyla tamamlandı. Üçüncü ve dördüncü gününün hafta sonuna denk geldiği festivalde güzel havayı da fırsat bilen binlerce insan Alaçatı'ya akın etti.
 


Alaçatı sokaklarını dolduran binlerce insan, bölgenin alışveriş hayatında görülmemiş bir patlama yaratırken, festival nedeniyle açılan yiyecek stantlarında da büyük bir yoğunluk oluştu. Alaçatı tarihinde görülmemiş bir insan ve araç yoğunluğu yaşanırken adli hiçbir olayın yaşanmaması, insanların huzur içinde keyifli dört gün geçirmesi memnuniyet yarattı.  Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç festivali değerlendirerek, "Ülkenin gergin havasından bunalan insanlar, Alaçatı Ot Festivali'ne gelerek nefes aldı" dedi.

Etkinliklere yoğun ilgi

Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar düzenlenen birçok etkinlik yoğun ilgiyle karşılandı. Önceki yıllardan farklı olarak; bu yıl yerel stantlar da 4 gün boyunca Alaçatı sokaklarında ziyaretçilerine çeşit çeşit ot ve otlu lezzetler sundu. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji Cumartesi günü renkli görüntülere sahne oldu ve korteje yüzlerce kişi eşlik etti. Cumartesi akşamı Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu’nda ön grup olarak Anason Orkestrası sahne alırken Muhtemel Aşk şarkısıyla dillere dolanan ve Türkiye’deki ilk halk konserini festival kapsamında veren Grup 27 izleyicileri coşturdu.

Jüri seçim yapmakta zorlandı, iki tane birinci seçti 

Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlendi. En Çok Ot Toplama branşında 6 kişi yarışırken,  Eşenur Kurnaz birinci, Nuran Erden ikinci ve Yaren İnce üçüncü oldu.  Yemek yarışmasında ise 13 katılım olurken,  Çengel Dikeni yemeği ile Recep Subaşı ve Güveçte Otlu Et Türlüsü yemeği ile Şennaz  Çevik birinciliği paylaştılar. Kınalı Pide yemeği ile Elif Ok ikinci olurken Tatlı Radikam ile İsabet Barutçuoğlu üçüncü oldu. 

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 7. Alaçatı Ot Festivali'nin bitiminde yaptığı açıklamada, festivalin her geçen yıl daha da büyüdüğüne dikkat çekerek, “Böyle moral dolu umut verici günlere ihtiyacımız vardı. Festivalin hazırlanmasında katkı koyan belediyemizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çok güzel, dolu dolu bir dört gün yaşandı. Her gün ayrı etkinliklerle, eğlencesiyle, yarışmasıyla güzel bir festival oldu. Gelen konuklarımız, umarım ki mutlu olmuşlardır. Tebessüm etmeye, gülmeye çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde umuyorum ki, bütün vatandaşlarımız mutlu ayrıldılar. Sokaklarımız dolu doluydu. Şen şakrak, gülüş sesleriyle dolaşan insanlardan, inanıyorum ki hem turizmcimiz, hem esnafımız, hem de Çeşme halkımız mutlu olmuşlardır. Böylelikle yaz sezonunu da Alaçatı Ot Festivali ile açmış olduk” diyerek sözlerini tamamladı.