ORGANİK ÜRETİYORUZ AMA ORGANİK TÜKETMİYORUZ

TEM 28   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
ETO, Almanya ve İsviçre’de 150 euro olan kişi başına yıllık organik ürün tüketiminin Türkiye'de 1 euronun altında kaldığını açıkladı.

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO), Türkiye’de kişi başına  yıllık organik ürün tüketiminin 1 Euro’nun altında kaldığını açıkladı.

Yıllık kişi başına düşen organik ürün harcaması Almanya ve İsviçre’de  150, İtalya’da ise 120 Euro. Kanser riskini en aza indiren, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilen organik gıdaların ülkemizde yeterince tüketilmemesinin en önemli nedenleri arasında ürünlerin satış fiyatı ve kullanımının yeterince desteklenmemesi geliyor. Türkiye’deki 500 milyon dolarlık doğal ve organik ürünler sektöründe ürünlerin yüzde 80-85’i ihraç edilirken  yüzde 15-20’si iç pazarda tüketiliyor. Dünya ürettiğimiz doğal ve organik gıdalarla beslenirken Türkiye’de bilinçli tüketenlerin oranı ise çok az. Bu doğrultuda organik ürün çeşitlerinin ve faydalarının paylaşılacağı fuarlar büyük önem taşıyor. Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda ve eş zamanlı olarak gerçekleşecek Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri yarışmasında yüzlerce ürün yer alacak.

Özellikle son yıllarda ülkemizde kanser hastalığının oldukça sık görülmesiyle tüketiciler daha sağlıklı ürün arayışına yöneldi ve organik gıdalar talep görmeye başladı. Ancak 2015 verilerine göre tüketim için harcanan rakam halen kişi başına 1 Euro’nun altında seyrediyor. Özellikle hamilelerde ve çocuklarda gelişmeyi olumlu etkileyen organik gıda ürünleri  bitkisel kozmetik ürünleri, gıda takviyeleri, vitaminler, saç bakım kürleri ve bal başta olmak üzere birçok arıcılık ürününün tüketiminin desteklenmesi amacıyla bu yıl ilk kez bir yarışma düzenleniyor. T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin desteğiyle sektörde fark yaratanların ödüllendirileceği Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri, Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından organize ediliyor. 4 ana başlık altında ve 16 dalda ilk kez düzenlenecek yarışma için başvurular 6 Haziran’da online ve ücretsiz olarak başladı. Son başvuru tarihi 1 Ekim olan yarışmanın ödül töreni ise 4 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

En Ballılar “Doğal Yaşam Ödülleri” için yarışacak

Yarışmada ayrıca Tureks Fuarcılık tarafından organize edilen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler fuarı Exponatura 2016’nın bu yılki konsepti olan “Bal Yılı” kapsamında Türkiye’nin ‘En Ballı İli’, ‘En Ballı İlçesi’ ve ‘Yılın Bal İhracat Şampiyonu’ da ödül alarak adını ulusal ve uluslararası arenada duyurma şansına sahip olacak. Tureks Uluslararası Fuarcılık, bu yıl ilk kez gerçekleştireceği Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri yarışması ile sektörde farkındalık yaratmayı, başarıları taçlandırarak yeni ürünleri teşvik etmeyi ve sektörü güçlendirerek ekonomiye katkısını artırmayı amaçlıyor.

Doğal ve organik ürünler sektörü sahneye çıkacak

Bitkisel ürünlerden gıda takviyelerine, tekstil ve temizlik ürünlerinden saç bakım ürünlerine kadar birçok ürün, kurum ve kuruluş, il ve ilçe Türkiye’de adını daha fazla duyurabilmek adına ödül için yarışacak. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı, ilgili dernek yöneticileri ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirmeye alınacak başvurular belirlenen kriterler çerçevesinde puanlanacak ve ödül kazananlar bu puanlama sonucu belirlenecek.