SAKSIDAKİ BİTKİLERİNİZ İÇİN KOMPOST (Doğal Gübre) YAPIMI

EKİM 20   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Toprağınızı zenginleştirmenin en etkili yolu biçtiğiniz çimler, budadığınız bitki artıkları; meyve sebze kabukları, yumurta kabukları, kahve telvesi ve çay yaprakları gibi mutfak artıklarından bir kompost hazırlamaktır. Böceklenmeyi engellemek için et veya hayvansal yağlı artıkları, hastalıklı bitkileri ve tohuma kaçmış sebzeleri kullanmayın.

Kompost Yapımı

Yeşil ve kahverengi kompost malzemesi

Sağlıklı bir kompostun eşit miktarda yeşil ve kahverengi malzemeden oluşması gerekir,

Kahverengi malzeme: Kuru yapraklar, kuru çiçek ve bahçe bitkileri, saman ve ufalanmış gazete kâğıdı.
Yeşil malzeme: Biçilmiş çimen, budanmış taze çiçek ve bitki kalıntıları, sebze ve meyve kabuklan ile hayvan dışkısı.
Pratik bir kompost yığını Bir metre çapında, tel veya tahta çubuklardan örülmüş bir çöp kovasını kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz. En dibe yaklaşık 15cm kalınlığında bir kat kahverengi malzeme (kuru yaprak gibi) yayın. Daha sonra yine 15cm kalınlığında bir kat yeşil malzeme ilave edin. Yeşil malzemenin üzerine 25 mm kalınlığında bahçe toprağı ilave edin. Üstüne bir kat daha kahverengi malzeme ilave edin ve kompostunuzu nemlendirin. Bu işleme biraz toprak katılmış, eşit miktarda kahverengi ve yeşil malzeme döşeyerek devam edin. Yığının nemli bir sünger gibi ıslak kalmasına dikkat edin. İki haftada bir kompostu tırmık ve kürek yardımıyla altüst edin. Kompostunuz bir metreye ulaşınca başka bir yığın hazırlamaya başlayın. İki ay ila bir yıl İçerisinde kompost, koyu kahverengi, yumuşak ve ufalanmış bir görünüme bürünecek, bahçenizde ve saksılarınızda kullanmaya hazır hale gelecektir.

Kompost oluşumunu hızlandırın

Kompost oluşumunu hızlandırmak için kullanmak istediğiniz malzemeleri kovaya doldurmadan önce küçük parçalar hâlinde doğrayın.

Yaprak humusunun hazırlanması

Çürümüş yaprak karışımı, bahçe toprağınız için besleyici ve mükemmel bir humus kaynağıdır. Bu karışımı hazırlamak için büyük ve kalın naylon torbalara, çimenlerden topladığınız yaprakları doldurun. Bir hortumla yapraklara su püskürtün ve bahçe beliyle torbaya on on beş tane delik açın. Torbanın ağzını katlayıp üstüne ağır bir tuğla yerleştirin. Güneş alan bir yerde altı ay veya daha uzun bir süre bekleterek yaprakların zengin bir komposta dönüşmesini sağlayın. Yapraklar soğuk ve kuru bir iklim yerine sıcak ve nemli bir iklimde daha çabuk çürüyecektir.

Kompostun kullanılması

Düzenli kompost kullanımıyla her çeşit toprağı daha verimli hâle getirebilirsiniz. Daha sağlam ve mineraller yönünden zengin bir toprak elde etmek İçin ilkbaharda yıllık bitki ve sebze tarhlarına 5 cm kalınlığında bir tabaka hâlinde olgunlaşmış kompost serin. Altüst ederek kompostun toprağa karışmasını sağlayın, daha sonra tohum ekin veya fide dikin. Ekinler büyürken sebze bahçelerine toprak örtüsü olarak kompost sererek toprağın daha da zenginleşmesini sağlayın.