EVDE AVOKADO NASIL YETİŞTİRİLİR?

EKİM 22   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Evde avokado yetiştirmek, hem çocuklar için hem de yetişkinler için ilginç bir proje niteliği taşıyabilir. Çocuklar için, çimlenme sürecini gözleme, tohumdan bitki yetiştirme açısından eğitici bir deney olabilir. Yetişkinler açısından da elde edilecek avokado ağacı ile ev veya bahçe için süs bitkisi elde etme zevki yaşatacaktır.

  Avokado yetiştirmeye başlamadan önce şunları bilmeliyiz. Hass avokado olarak adlandırılan ABD’nde  yaygın olarak yetiştirilen avokado türü  melez olduğu için çoğaltılamaz.  Ayrıca avokado bitkisi 7-15 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır ve tropikal bir ortamı tercih etmektedir. Avokado için ülkemizin iklimi çok uygun olmamakla birlikte, evde salonunuz için veya bahçeniz için güzel bir süs bitkisi yetiştirebilirsiniz.

1. Aşama

Avokadonun ortasında büyük bir çekirdeği vardır. Çekirdeği çıkartıp temizledikten sonra üç adet kürdanı tohumun sivri olan kısmına yakın olabilecek bölgeden tohuma batırıyoruz.

2. Aşama

Bir su bardağının üzerine tohumumuzun sivri kısmı yukarıda kalacak şekilde koyup, bardağın içine tohumun yarısı suyun içinde kalacak şekilde su dolduralım. Ve tohumumuzu çimlenmek üzere oda sıcaklığında direk güneş görmeyen bir yere bırakıyoruz.

3. Aşama

Birkaç hafta içinde tohum altında kökler çıkmaya başladığını göreceksiniz. 3-4 hafta geçmesine rağmen kökler çıkmamış ise tohumun alt kısmını patates soyacağı ile inceltebilirsiniz. Kök ve çimlenme süreci 2 ayı bulabilir. Bu nedenle sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

4. Aşama    

Kökler çıktıkta sonra avokadonuzu toprağa çok derine dikmemek kaydı ile dikebilirsiniz. Bu aşamadan sonra güneş gören bir yere avokadonuzu alabilirsiniz ama doğrudan güneş görmemesine ve toprağının sürekli nemli kalmasına özen gösterin. Kaynak: http://www.kisabilgiler.org/