MEKSİKA KARPUZU, YARARLARI VE YETİŞTİRİLMESİ

ARL 07   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Şekli üzüme tadı salatalığa ve kabuğu karpuza benzeyen bu ilginç meyve, Meksika Ekşi Kornişonu, Meksika Minyatür karpuzu, Meksika Ekşi Salatalığı ve Fare karpuzu olarak da bilinir. Ülkemiz iklimine de uyum sağlayabilen bu minik, şirin ve yararlı meyveyi, bahçenizde rahatlıkla yetiştirebilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 


Meksika Karpuzu Nasıl Ekilir?

Meksika karpuzu tohumunun ekilmesiyle yetiştirilir. Asma gibi sürüngen bir bitkidir. Bahçede yetiştirilecekse bahçe çitlerine yakın yerlere ekilmelidir, böylece çitlere tırmanarak büyüyebilir. Tarlalarda ekilecekse tarla kenarlarına ekilmelidir. Çok çabuk yayılır ve meyve verimi yüksektir. Durmadan meyve üretir .Kuraklığa dayanaklı bir bitkidir. Dişi ve erkek çiçekler aynı bitkide bulunduğundan çiçeklerinin tozlaşarak birbirini döllemesi kolaydır. Arıya yada diğer kanatlı hayvanlara ihtiyaç duymadan rüzgar yardımıyla çabuk döllenir ve meyve vermeye başlar. Salatalık yetiştirir gibi meksika karpuzu yetiştirebilirsiniz. Yetişme koşulları salatalıkla aynıdır.

Meksika Karpuzunun Faydaları

İştah açıcı bir meyvedir. İştahsızlık sorunu yaşayan çocuklarınıza yedirebilirsiniz.
Meksika karpuzu sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir.
Meksika karpuzunun  kalori ve yağ oranı düşüktür. Basit şeker ve lif içermesinden dolayı diyet listelerine eklenebilir.
Antioksidan bir meyvedir. Bu özelliğiyle kanı temizler ve toksinlerden arındırır.
Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir ve aynı zamanda bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Meksika Karpuzu Nasıl Kullanılır?

Bu meyveler çiğ olarak yenebildiği gibi turşusu da yapılır. Meksika karpuzu salatalığın kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Salatalarda, turşularda, meyve salatalarında ve cacık yapımında kullanabilirsiniz.

bitkicenter.com