GastroHaber

YEMEK YAZARLARI BULUŞTU VE İSTANBUL İÇİN HEDEF KOYDU

Dünyaca ünlü şefler ve yemek yazarları Gastromasa Konferansı’nda buluştu. Konferansta konuşanların vardıkları ortak nokta, İstanbul'un, dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olmaya aday olduğu yolunda görüş birliği oldu.

Devamını Oku

GASTRONOMİ UZMANI TURİST REHBERLERİ GELİYOR

Zengin mutfak kültürüyle dünya markası olmayı hedefleyen Gaziantep, şimdi de Türkiye'nin "Gastronomi Uzmanı Turist Rehberleri"ni yetiştirmeye hazırlanıyor.

Devamını Oku

DÜNYA LİDERLERİ ANTALYA'NIN YÖRESEL REÇELLERİNİ YİYECEK

Antalya’da 100 yılı aşkın süredir reçel üretimi yapan Yenigün Reçelleri, G20 Zirvesi için Antalya’ya gelecek liderlere, kente özgü yöresel reçellerden ikram edecek.

Devamını Oku

GÜNDE 7 TON SALATA HAZIRLAYIP SERVİS EDİYORLAR

Dört genç girişimci, 20 yıllık sebze meyve tedarikçisini satın alıp ‘hazır salata fabrikası’ kurdu. Günde 4 ton doğranmış soğan, 1 ton havuç, 500 kilo Akdeniz salata gibi karışımlar hazırlayıp sabah 05-00’da Gebze’den Beylikdüzü’ne kadar servis ediyorlar.

Devamını Oku

AKADEMİSYENLERDEN SAĞLIKLI GAZLI İÇECEK

Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinin bitki çaylarından hazırladıkları meşrubat, gazlı içeceklere kafa tutacak.

Devamını Oku

ALMAN RESTORANLARINA YILDIZ YAĞDI

Gastronomi alanındaki en önemli ödül olan Michelin Yıldızı'nı bu yıl alan restoranlar açıklandı. Michelin Rehberi'nde Alman restoranlarının sayısı giderek artıyor.

Devamını Oku

MEYVE SEBZENİN FAYDASI 20 YIL SÜRÜYOR

ABD'de yapılan araştırmada, düzenli tüketilen meyve ve sebzelerin kalp sağlığına faydaları deneylerle kanıtlandı. Yapılan deneyde, genç yaşlarında düzenli şekilde meyve ve sebze ürünlerini tüketen kişilerin 30'lu yaşlarda kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin büyük oranda düştüğü ve meyvelerin vücuda faydasının yaklaşık 20 sene sürdüğü ortaya çıktı.

Devamını Oku

KEÇİ SÜTÜNDEN TEREYAĞ

Türk yemek kültürü için vazgeçilmez bir lezzet olan tereyağı, keçi sütü lezzetiyle buluştu. Peynir ve süt çeşitleri ile tüketicinin damak zevkine hitap eden Baltalı Gıda, şimdi de yüzde yüz keçi sütü kullanılarak ürettiği doğal tereyağı ile sofralarınızda.

Devamını Oku

GAZİANTEP MUTFAĞINDA HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK

Ülke genelinde mutfak kültürüyle nam salan Gaziantep, ızgara ve tatlıların dışında 400'e yakın kazan yemeğiyle "Dünya Gastronomi Şehri" olmak istiyor.

Devamını Oku

ATATÜRK'ÜN SEVDİĞİ YEMEKLER VE SOFRA HALİ

Atatürk, boğazına düşkün, çok yiyen bir insan değildi. Kendisi bir konuşmasında ziyafetlerde çok yemek yenmesini tasarrufa aykırı bulduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu söylemiştir.

Devamını Oku