3 BİN YILLIK YEMEKLER URLA'DA SERGİLENDİ

KAS 28   2023   Yazar Deniz YILDIRIM

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi, Antandros Antik Kenti ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan "Antik Zaman Sofraları" kitabının tanıtım etkinliğine ev sahipliği yaptı.Müze, düzenlenen etkinlikle birlikte, Edremit ilçesinde bulunan Antandros antik kentinin tarihini katılımcılara aktardı. Nurdan Çakır Tezgin'in kaleme aldığı "Antik Zaman Sofraları" kitabının tanıtım söyleşisi ve imza günü düzenlendi.

Etkinlikte, Antik Garum Sos kullanılarak yapılan zeytin salatası, defneli antik libum ve antik koptai kek katılımcılara ikram edildi. Ayrıca, konuklar Antandros mozaikleri yapımını ve antik sikke basımını deneyimleme fırsatı bulurken, Funda Erdem'in kültürel miras ve Antandros'a özgü takıları sergileyen bir sunumu izledi.

Etkinlik aynı zamanda müzenin sergi salonunda açılan Serhan Güzey Kerestecioğlu ile Leyla Yeltin'in resim sergisi ve Firdevs Sayılan'ın "Antandros Gün Işığına Çıkıyor" fotoğraf sergisi ile sona erdi.

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Cömert, etkinlikle ilgili şunları söyledi: "Antik yemekler kitabının burada tanıtımı ve söyleşisi yapıldı. Bir de workshop yaptık. Antik zamanlarda da zeytinyağı kullanılıyor. Burası bir zeytinyağı müzesi. Çalışma için zeytinli bir lezzet seçildi. Nurdan Çakır Tezgin, yazarımız, antik garum soslu bir zeytin salatası yaptı. Biz de yanında yine antik lezzetlerden koptai kek ve defneli ve çok peynirli bir ekmek olan libumu getirdik. Tabii ki bütün bu etkinlikleri yaparken aynı zamanda sergimizi getirdik.

Antik kentimizin fotoğraflarının sergisi var. Bir de dernek üyelerimizin yaptığı zeytin ağaçları ve sarıkızın resimlerini sergilemek için getirdik. Bunları yaparken amacımız, Antandros antik kentine dikkatleri çekmek, farkındalık oluşturmak. Kültürel miras kavramını farklı kesimlere duyurmak. Tabii ki biz zeytinyağı bölgesiyiz. Dünyanın en güzel zeytinyağları bilindiği gibi Edremit’te üretiliyor. İda’nın efsanelerini, zeytinyağı lezzetlerini ve kültürel mirasını farklı bölgelerde tanıtmaya devam edeceğiz."