GastroHaber

GASTRONOMİ EDEBİYATLA BULUŞTU

Son yılların gözde sektörleri içinde olan ve büyük bir hızla popülaritesini yükselten gastronomi sektörü ‘Sanat ve Edebiyat’ ile birleşerek yeni bir soluk ve trendin akımını başlattı.

Devamını Oku

ŞEHRİN LEZZET BULUŞMASI RESTORAN HAFTASI, 7. YILINDA GAZİANTEP’TE

Şehrin gelenekselleşen ve merakla beklenen lezzet buluşması, 7. Restoran Haftası, 1-30 Nisan tarihleri boyunca Gaziantep ile birlikte 7 farklı şehirde “Sokak Lezzetleri Restoranlarda, Restoranlar Sokakta” diyerek gastronomi ve yaşam kültürüne katkıda bulunmayı sürdürüyor.
 

Devamını Oku

TÜRK MUTFAĞINDA 19 BİN ÇEŞİT YEMEK BULUNUYOR

Son araştırmasında Türk mutfağının gözbebeği ev yemeklerini mercek altına alan Yemeksepeti’nde 19 bin çeşit ev yemeği bulunuyor. Araştırmada 4.000’i geçen çeşidiyle zeytinyağlılar ve 1.500’ü geçen çeşidiyle köfteler en renkli kategoriler oldu.

Devamını Oku

ÇOCUKLAR YÖRESEL YEMEKLERLE BÜYÜYECEK

Öğrencilere verilecek mönüler okulların bulunduğu yöreye göre belirlenecek. Tarhana, mercimek, tavuk suyu, ezogelin mönünün olmazsa olmazı olacak.

Devamını Oku

YEMEK BOYUNCA TELEFONUNA BAKMAYANA DONDURMA HEDİYE

ABD'deki "Chick-Fil-A" isimli tavuk restoranı zinciri ilginç bir uygulamayı hayata geçirdi. Ülke çapında 150'den fazla şubesi olan restoran yemek boyunca telefonunu eline almayan müşterilerine dondurma ikram ediyor.

Devamını Oku

İLK MICHELIN YILDIZLI TÜRK LOKANTASININ SAHİBİ HÜSEYİN ÖZER VE ETKİLEYİCİ HAYAT HİKAYESİ

Gastrorganik için ne büyük gururdur ki, İngiltere'nin en başarılı ve en zengin Türk'ün özel röportajına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın ilk Michelin Yıldızlı Türk lokantası olma özelliğini taşıyan Sofra, Hüseyin Özer’in hayatı boyunca verdiği mücadelenin en büyük karşılıklarından biri. Ayrıca Hüseyin Özer'in tüm Dünyada satılan “Sofra Cook Book” adlı İngilizce bir yemek kitabı bulunuyor. 60 milyon dolarlık servete sahip olan Hüseyin Özer’in her bir restoranın yıllık cirosu 4 milyon dolar. Çocukluğundan bu yana, müthiş bir hayat mücadelesi veren Hüseyin Özer, yaşam hikayesine ve gastronomiye ilişkin sorularımızı yanıtladı.
 

Devamını Oku

DÜNYADA ÜLKESİNİN DEĞİL, ŞEHRİNİN İSMİYLE ANILAN TEK MUTFAK GAZİANTEP MUTFAĞI

Gastronomi alanında ülkemizin gurur kaynağı olan Gaziantep, önümüzdeki günlerde çeşitli eğitim ve sertifika programlarına başlayacak ve Gaziantep gastronomi sektörünü her geçen gün geliştirecek. Peki, UNESCO’nun listesine giren Gaziantep, başarısını neye borçlu, mutfağında hangi lezzetleri barındırıyor, gastronomi şehri olma sürecinde neler yapacak… Tüm bu soruları Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu’ya sorduk. Gastrorganik’in sorularını yanıtlayan Özuslu, Gaziantep gastronomisine ilişkin bilinmeyenleri anlattı.
 

Devamını Oku

GAZİANTEP’TE GASTRONOMİ KENTİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Gaziantep'te gastronomi kenti için gerekli alt yapı hazırlıklarına hızla başlanıldı. Dünyaca ünlü aşçı ve şefler tarafından verilecek eğitimlerle yiyecek ve içecek sektöründeki yaklaşık 550 işletmedeki tüm çalışanlar, sertifikalı hale getiriliyor.

Devamını Oku

MİLLİ YEMEK KARTIMIZ GUSTOKART GELİYOR

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, ülke genelinde yılda 2 milyar dolarlık işlem hacmine sahip yemek kartları için ’milli yemek kartı’ geliştirdiklerini söyledi.

Devamını Oku

DÜNYA ŞEFİ 'İSKENDER' DEDİ

Kuşadası’nda gerçekleşen 1. Ege Şefler Şampiyonası’nın jürisi olan Dünya Şefler Birliği Kıtalararası Başkanı Thomas A. Gugler, Türk mutfağının artık dünya tarafından tanındığını söyledi. Ege mutfağının ise bir çok lezzeti barındırdığı için “harika” olarak  nitelendiren Gugler, kendisinin en sevdiği yemeğin ise ''İskender'' olduğunu belirtti.

Devamını Oku