GastroHaber

İZMİR HEYECANLA MICHELIN YILDIZINI BEKLİYOR

Zengin Ege Mutfağı ve özgün lezzet sunumlarıyla Türkiye gastronomisinde önemli bir yere sahip olan İzmir, 9 Kasım’da açıklanacak Michelin listesinde yer almayı bekliyor.

Devamını Oku

ORGANİK NAR EKŞİLERİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Aliağa ilçesinde nar hasadı mevsimi başladı ve bölgedeki kadınlar, nar ekşisi üretimi için kolları sıvadı. Organik nar ekşisi elde etmek için bir araya gelen kadınlar, uzun emeklerle kazanları kaynatmaya başladı. Bu özenle üretilen nar ekşisi, yöre halkı tarafından büyük ilgi görüyor.

Devamını Oku

ETKİSİZLEŞEN ANTİBİYOTİK YERİNE DOĞAL ANTİBİYOTİK

Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, gereksiz kullanılması sebebiyle antibiyotiklerin etkisini kaybettiğini ifade ederek, artık çok basit hastalıklarda bile tedavi imkanlarının kısıtlanması riskiyle karşı karşıya kalınacağını söyledi.


 

Devamını Oku

GASTRONOMİ DÜNYASI BU KONFERANSTA BULUŞUYOR

II. Uluslararası Gastromasa Gastronomi 2016 Konferansı, dünya gastronomisinin yıldız isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Turizm ve gastronomi alanında 21 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen Uluslararası Gastronomi Konferansı ''Hikâye'' teması ile 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul CVK Park Bosphorus Hotel'de olacak.
 

Devamını Oku

İŞARET DİLİ İLE YEMEK YAPMAYI ÖĞRENDİLER

Rize Belediyesi, yemek yapmayı öğrenmenin önünden engelleri kaldırdı ve  İŞKUR Meslek Edindirme Hibe Programı işbirliği ile işitme engellilere aşçılık eğitimi verdi.
 

Devamını Oku

TÜRK MICHELİN'İ SAYILAN GT BELGESİ RESTORANLARI ZORLAYACAK

Gastronomi Turizmi Derneği, restoranlar için ''GT Belgesi'' adı altında 'Türk Michelin'i olarak nitelendirilebilecek bir belgelendirme çalışmasına başlıyor.
 

Devamını Oku

O ÖZEL ZİYAFETİN MERAK EDİLEN İSMİ: ŞEF İBRAHİM İPEK

İzmir Hayal Kahvesi’nin baş şefi İbrahim İpek, Mavibahçe’nin gökyüzünde sunduğu ziyafetin ayrıntılarını anlattı. Menüde rokfor peynir soslu bonfile ve malaga tatlısı sunan şef İbrahim İpek, Hayal Kahvesi’nin yeni yemek menüsüne ilişkin bilgi verdi.

Devamını Oku

YEMEK VE MÜZİK BİR ARADA

Food & Music Fest, gastronomi ve lezzet üzerine bugüne kadar Anadolu'da eşine rastlanmamış bir şehir festivali olarak Ekimin ilk haftasında Adana'da gerçekleşecek.

Devamını Oku

DÜNYANIN EN PAHALI ETİ: KOBE

Uzakdoğu'da özel olarak yetiştirilen ve porsiyonu yüzlerce liraya satılan Kobe eti, neden bu kadar lezzetli? 

Devamını Oku

BÜYÜLÜ İÇECEK, MAVİ ŞARAP

Kırmızı, beyaz ve rosenin ardından bu kez de mavi şarap üretildi. İspanyalı altı girişimcinin Gik markasıyla ürettiği şarap, kırmızı ve beyaz üzümlerin farklı varyasyonlarından oluşuyor.

Devamını Oku