GastroHaber

EKMEK İSRAFINI ÖNLEYECEK YEMEK TARİFLERİ

MUSEM tarafından, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi için yöresel yemeklerin de bulunduğu bir atölye kurdu

Devamını Oku

GURME YARIŞÇILAR TURKISH AIRLINES'TA

Rory McIlroy ve Charl Schwartzel Turkish Airlines Open Gurme Golfçüler Yarışı’nda harikalar yaratıyor.

Devamını Oku

''YEREL TAT EMPÜRME FASULYESİNE SAHİP ÇIK'' PROJESİ

Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yerel değer olan ''Empürme Fasulyesine'' sahip çıkmak amacıyla yeni bir projeye imzasını atıyor.
 

Devamını Oku

GIDANIN KALBİ İZMİR'DE ATACAK

Türkiye’nin 100. Yılı için hedef büyükten Gıda firmaları son dönemde piyasalarda yaşanan belirsizlik ve çalkantıları FOODEX 2015 GIDA VE GIDA TEKNOLOJİLERİ FUARI ile aşacak. Katılımcılar ve ziyaretçiler geniş ürün yelpazesi ve fiyat avantajlarıyla hizmet ve üretim planlamalarını yapabilecekler. FOODEX 2015’in fark yaratacağını vurgulayan Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, 4 iş gününde sektörün nabzının İzmir’de atacağını söyledi.

Devamını Oku

KANTİNDE YUMURTA, SÜT VE MEYVE SATIŞI

Çankaya'da yer alan bir kolej kantininde yumurta, süt ve meyve satmaya başladı.

Devamını Oku

TÜRK ROKFORU LEZZETİNİ MAĞARADAN ALIYOR

"Türk rokforu" olarak bilinen ve lezzetini aylarca yerin altındaki bir mağarada bekletilmesinden alan "Divle Obruk Peyniri", kendine has tadı ve aromasıyla dünyanın en kaliteli 5 peynirinden biri olarak gösteriliyor.

Devamını Oku

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN ESKİ TARIM DÜZENİ ŞART

Almanya’da gerçekleştirilen 12. Avrupa Beslenme Konferansı, beslenme biliminin önemli isimlerini ağırladı. Dünyadaki beslenme trendlerini yönlendiren 14 büyük beslenme derneğinin katılımıyla 4 yılda bir organize edilen Avrupa Beslenme Konferası’nın bu yılki açılış konuşmasını beslenme bilimine yön veren isimlerden biri olan Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Walter C. Willett yaptı.

Devamını Oku

ATEŞBAZ-I VELİ MUTFAK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından düzenlenen “Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri”nde 7 kategoride dereceye girenlere ödülleri verildi.

Devamını Oku

KAZLAR LEZZET DÜŞKÜNLERİ İÇİN BESİYE ALINDI

Kars'ın lezzetiyle bilinen kazları, kesim dönemi olan kış mevsimi öncesi özel besiye alındı.

Devamını Oku

BU YIL TRAVEL TURKEY'DE GASTRONOMİ KONUŞULACAK

Dünya turizm pastasından payını artırmak isteyen ülkelerin turizmin 12 aya yayılması için kültürel öğeleri, özellikle de gastronomi kültürünü ön plana çıkarmak istediğini söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hande Arslanalp, "Dünyada seyahat eden 1 milyar kişinin % 80'i destinasyon seçiminde yeme-içme olanaklarının çok önemli olduğu konusunda hemfikir" dedi.

Devamını Oku