GastroHaber

SEFERİHİSAR'IN ATA EKMEĞİ TÜBİTAK LİSTESİNDE

Seferihisar’ın atalık buğdayı topan karakılçıktan yapılan Ata ekmeği, Tübitak 4006 projesi arasına girdi. Seferihisar Belediyesi Ata Ekmeği’ni liselerde tanıtarak geleneksel tarım ürününü yeni nesiller arasında yaşatmayı hedefliyor.

Devamını Oku

DÜNYANIN EN İYİ 100 YEMEĞİ AÇIKLANDI! TÜRK MUTFAĞINDAN 8 LEZZET LİSTEDE

Dünyanın en kapsamlı geleneksel yemek veritabanı olarak bilinen platform Taste Atlas, 2023 yılının en iyi 100 yemeğini belirledi. Kullanıcı oyları ve uzman görüşleriyle şekillenen liste, dünya genelinden lezzetli yemekleri bir araya getiriyor. Türk mutfağı da bu prestijli listeye, 8 eşsiz lezzetiyle damga vurdu.

 

Devamını Oku

BİR İYİ, TEMİZ VE ADİL GIDAYA ULAŞMA MESELESİ: SLOW FOOD

Gıda kültürü, sadece lezzetleri değil, aynı zamanda geçmişin mirasını ve çevresel, ekonomik boyutları da içinde barındırır. Yavaş lezzetin temsilcisi olarak kabul edilen Slow Food, sadece bir beslenme anlayışı değil, aynı zamanda yerel kültürleri, ekolojik dengeleri ve ekonomik sürdürülebilirliği de kucaklayan bir yaşam felsefesi sunuyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğr. Gör. Dr. Selma Atabey'in rehberliğinde, bu hareketin doğuşundan günümüze kadar uzanan ilham verici hikayesini keşfetmeye hazır mısınız?

Devamını Oku

EZİNE PEYNİRİ ARTIK ULUSLARARASI ALANDA TESCİLLİ

Ezine Peyniri, Avrupa Birliği tarafından verilen coğrafi işaret tescil belgesi ile uluslararası alanda önemli bir tanıma kavuştu. 

Devamını Oku

URLA’DA BİR ORGANİK GASTRONOMİ MERKEZİ: Bİ’MASA FARM

Urla'nın Kuşçular bölgesinde, Maral ve Can Özcan çiftinin liderliğindeki Bi’Masa Farm, organik tarım ve özel şef restoranı Bi’Masa ile bölgenin gastronomi cenneti haline geldi.

Devamını Oku

GAULT MILLAU REHBERİNDE ÖDÜL ALAN RESTORANLAR BELLİ OLDU

Dünyanın en prestijli rehberlerinden biri olan Gault Millau, 4 Aralıkta yapılan bir törenle restoranları ödülleriyle buluşturdu.

Devamını Oku

MUĞLA’NIN YEMEK KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTAN ÖDÜLLÜ KİTAP “GOCAMANDAN TORUNA”


Muğla'nın zengin kültürü ve muhteşem doğasıyla bezeli mutfağı, yıllar içinde kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Dr. Selma Atabey, bu zenginliği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kapsamlı bir çalışmaya imza attı. "Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri" adını taşıyan kitabı, Muğla'nın 13 ilçesindeki geleneksel yemekleri, teknikleri ve kültürel özellikleri ayrıntılı bir şekilde inceliyor.

Devamını Oku

DOĞANIN MUCİZESİ: SİVAS LAHANASI

Sivas'ın bereketli topraklarından, özenle yetiştirilen ata tohumundan üretilen lahanalar, büyüklükleriyle görenleri şaşırtıyor. 

Devamını Oku

3 BİN YILLIK YEMEKLER URLA'DA SERGİLENDİ

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi, Antandros Antik Kenti ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan "Antik Zaman Sofraları" kitabının tanıtım etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Devamını Oku

MICHELIN 2024 REHBERİNDE TAM 111 TÜRK RESTORANI YER ALIYOR

Michelin’in 2024 rehberinde bu yıl farklı kategorilerde tam 111 Türk Restoranı yer aldı. İstanbul’dan 77, İzmir’den 15, Bodrum’dan 19 restoranın yer aldığı dünyaca ünlü gastronomi rehberinde Türkiye’den Turk Fatih Tutak Restoran, 2 yıldız birden kazanan tek restoran oldu.

Devamını Oku