AÇIKTA PEYNİR DÖNEMİ SONA ERDİ

OCAK 07   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın peynir satışına getirdiği yeni düzenleme ile peynir satışında ambalajsız dönem sona erdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı düzenleme ile peynir satışına bir dizi yenilik getirdi. Üretiminden muhafazasına, satışından taşınmasına kadar birçok alanda yapılan yenilikler peynirin daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda satışını mümkün kılacak.

AÇIK PEYNİRE VAKUMLU AMBALAJ VE İÇERİK ETİKETİ

1 Ocak 2016'dan itibaren uygulanmaya başlanan düzenlemeye göre ambalajsız peynir satışı tarih olacak. Peynirlerde aroma kullanımına da son verilirken, kullanılan tuz miktarı da azaltılarak peynirler daha sağlıklı hale getirilecek. Özellikle pazar ve fuarlarda peynirler 10 santigrat derecenin altında özel ambalajlarda sergilenip satılacak. Vakumlama yöntemi ile satışa sunulacak peynirlerin oksijenle daha az temas etmesinden  dolayı raf ömrü uzarken,  dış ambalaja yerleştirilen etiketler sayesinde   vatandaşlar, aldıkları peynirlerin içeriğini de öğrenme fırsatı bulacak.

Peynir etiketlerinde de tüketiciyi yanıltabilecek "Köy peyniri, geleneksel peynir, doğal peynir, çiftlik peyniri" gibi ifadeler kullanılmayacak. Peynir tam yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olarak 4 grupta üretilecek.  Çiğ sütten üretilip piyasaya sürülen peynirlerde ise "çiğ sütten üretilmiş" ifadesine yer verilmesi zorunlu olacak. Yeni uygulanmaya başlanan düzenleme ise vatandaşların kafasında bazı soru işaretleri doğuruyor.

"TATMADAN PEYNİR ALMAM"

Uygulamanın müşterileri olumsuz etkileyeceğini söyleyen Şerife Okatan, "Uygulamadan hiç memnun değilim. Hayatta tatmadan peynir alamam. Şimdi tadacağım peynirimi öyle alacağım. Sonra da gözümün önünde peyniri vakumlatacağım. Tatmadan alamam, mutlaka tatmam lazım" dedi.

Peyniri tatmadan almayacağını söyleyen Süheyla Saklar da, "Bir yandan iyi bir uygulama ama ben kesinlikle peynirin tadına bakmadan almam. Ona da bir çözüm bulunursa kapalı olması gayet güzel. Aynı peynirlerden kük numuneler yapılıp kenara konulursa elbette daha iyi olur.  Çeşitli peynirler var ben tadına bakmadan asla almam" şeklinde konuştu.

"VAKUMLAMA UYGULAMASINI DOĞRU BULUYORUM"

Uygulamaya 2012 yılında firma olarak alınan kararla başlandıklarını belirten  üretici İsmail Çobanoğlu, "Açıkta peynir satılmaz doğru olan budur. Biz artı dört derecede dolapta peynir satıyoruz. Tenekeden açıp satıyoruz. Bunda herhangi bir sakınca olduğunu düşünmüyorum, sıcak soğuk zincirini kırmadan satıyoruz peynirleri. Şu an gündemde olan vakumlama tekniği ise doğru bir uygulama. Ürün oksijenle ne kadar az temas ederse o kadar sağlıklı tüketilebilir. Biz uygulama 2012 yılında başlamıştık" diye konuştu.

Uygulamanın müşteri memnuniyetine engel olacağını düşündüğünü dile getiren satıcı Mücahit Külahçı ise, "Uygulama küçük esnaf için olumlu bir uygulama değil. Hijyen kuralları tabi ki önemli. Ben vakumlama makinesi alıp getireceğim buraya ama bütün tenekeyi burada vakumlayıp koyarsam tezgaha müşteri inanmayabilir aynı markanın ürünü olduğuna. O zaman müşteri kaçacaktır benden. Satışları olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Müşteri hemen alıp gitmek ister bir de vakumlamayı beklerse müşteri kaçar" ifadelerini kullandı.