PIRASALI HAVUÇLU BÖREK

KAS 25   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Yoğun istek üzerine pırasa köftesinin ardından pırasalı börek tarifini paylaşıyoruz. Afiyet olsun...

İçindekiler;
5 adet yufka
1 kg pırasa
3-4 adet havuç Sosu için; 1 su bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 şişe soda
2 adet yumurta (1 tanesi üstü için)

Hazırlanışı;
Pırasalar güzelce ayıklanıp yıkandıktan sonra incecik doğranır. Havuçlar da rendelenir. Genişçe bir tavaya biraz sıvı yağ konur ve pırasalar ile havuçlar ilave edilerek yumuşayana kadar pişirilir. Tuz ve karabiber eklenerek soğumaya bırakılır.
Sosu için; yoğurttan bir kaşık kadar ayrılır kalan kısım bir kaba alınır. Soda, sıvıyağ ve 1 adet yumurta iyice çırpılır (mikser varsa daha iyi olur çünkü pütürsüz bir karışım olması gerekiyor).
Yufkanın biri masa üzerine veya nerede yapılacaksa oraya serilir ve hazırlanan sostan üzerine dökülerek her yerine sürülür. Daha sonra soğuyan harçtan bir kısım resimdeki gibi üzerine yayılır. Yarıya kadar rulo olarak sarılır ve ortadan kesilir. Sarılan kısım kendi etrafında çevrilir ve tepsinin tam ortasına yerleştirilir. Diğer yarısı da aynı şekil rulo yapılır ve öncekinin etrafına çevrilir. Kalan yufkalarda aynı şekil yapılır. Kalan sosun içine (kalırsa) ayrılan yoğurt ve 1 adet yumurta eklenerek iyice çırpılır ve böreğin üstüne sürülür. Yarım saat kadar sosunu iyice çekmesi beklenir. Arzuya göre susam çörek otu serpilir. 200 derecede üstü kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzerine nemli bir havlu kapatılır ve ılındıktan sonra dilimleyerek servis yapılır. Afiyet olsun.