BOLLUĞUN VE BEREKETİN TATLISI: AŞURE

EKİM 19   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Adına hikayeler ve efsaneler anlatılan, bolluğun ve bereketin tatlısı aşure, gelenek ve göreneklerimizin en özel yanlarından biri.

İçindekiler;
2 su bardağı aşurelik buğday, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı fasulye, 6 su bardağı toz şeker, 500 gram kuru kayısı, 500 gram kuru üzüm, 250 gram kru incir, 2 yemek kaşığı portakal peltesi, 10 adet karanfil, 1 tutam tuz, 1 tatlı kaşığı bal, 1 su bardağı portakal suyu, pişirmek için 30 su bardağı su.       süsleme için; 250 gram iri dövülmüş ceviz,  1 adet tanelenmiş nar, yeteri kadar tarçın, 3 yemek kaşığı dolmalık fıstık, 3 yemek kaşığı dolmalık üzüm.

Hazırlanışı;
Bir gece önceden; Buğdayı ayıklayıp, yıkayın. Aşureyi pişireceğiniz büyükçe bir tencerede 15 (toplam suyun yarısı) bardak su ile bir taşım kaynatıp altını kapatın. Kapağını kapatın ve sabaha kadar böylece bırakın. Fasulye ve nohutları ayrı tencerelerde dağılmayacak şekilde haşlayın. Ertesi gün; İncir ve kayısıları nohutlarla aynı boyda olacak şekilde kesip, hazırlayın (iri kesmeyin pişme sırasında şişip büyüyecekler). İncir ve kuru üzümü ayrı tencerelerde bulanık suyunu verinceye kadar kısık ateşte kaynatıp, süzün. Temiz bir tabağa alın. Karanfili 1/2 su bardağı suda bir taşım kaynatın ateşten alın, ağzını kapatın ve karanfilin aromasının çıkması için dinlendirin. Geceden ıslattığınız buğdayı aynı tencere ve suda orta ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin (yaklaşık 30 dakika). kalan suyu gerektikçe ekleyerek tamamlayın. Ardından nohut ve fasulyeyi ekleyin kısık ateşte 15 dakika kadar daha pişirin. Kayısıları ekleyin 15 dakika daha pişirmeye devam edin. Süzdüğünüz incir ve üzümü ekleyin 30-40 dakika kadar daha pişirin. Ardından tuz, şeker, bal, portakal peltesi ve portakal suyunu ekleyin. Kısık ateşte 15 dakika kadar daha pişirin. Sıcakken kaselere boşaltın, biraz ılıdıktan sonra üzerini dövülmüş ceviz, tarçın, dolmalık üzüm ve fıstıkla süsleyin.