SABIR BİTKİSİ HİNT İNCİRİ RAĞBET GÖRÜYOR

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Filistinde "sabır" bitkisi olarak bilinen Hint inciri, uygun fiyatıyla düşük gelirli ailelerin, ciddi bakım gerektirmediği için de çiftçilerin yetiştirmeyi tercih ettiği meyveler arasında yer alıyor.

Kaktüsgiller familyasından olan Hint inciri, susuzluğa dayanıklılığının yanı sıra diğer kaktüslerin aksine meyve vermesi ile dikkati çekiyor. Kurak ve susuz iklime karşı dayanıklılığı nedeniyle "sabır" bitkisi olarak bilinen meyve, lezzetinin yanı sıra ucuz olmasıyla da yaz aylarında dar gelirli ailelerin başlıca tercihi durumunda. Hint inciri, Ramallah'ın batısındaki Berdes ilçesinde, mevsiminde yaklaşık 5 tonluk hasat veriyor.

Çocukluğundan beri bu işle iştigal ettiğini söyleyen İvad Halef ise Hint incirinin çok fazla bakım gerektirmeyen ve toprağı zararlı hayvanlardan koruyan bir bitki olması nedeniyle düşük gelirli çiftçilerin tercih ettiği bir meyve olduğunu kaydediyor. 17 dönümlük bir alanda yaklaşık 500 Hint inciri ağacının olduğunu söyleyen Halef, Kudüs ve Ramallah'ta sattığı meyvelerden mevsimlik olarak 800 dolar kazandığını dile getiriyor.

Hint inciri, Batı Şeria'nın pek çok kentinde yaz mevsiminde üretilen ürünlerin başında yer alıyor.