ORGANİK YAŞAMA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MİNİ REHBER

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Hayatımızı sağlıklı ve nitelikli sürdürmek için besinlerimizde organik ürünlere ihtiyaç duyarız. "Organik" kelimesi günümüzde ne kadar çok söylesense de bir çok kişi tarafından yanlış anlamda kullanılıyor. Bu yüzden bu makaleye Organik kelimesinin tanımıyla başlamak istiyorum.

Organik demek bir ürün üretilirken hiç bir kimyasal madde kullanılmadan, hayvanların üzerinde test edilmeden, insanlara ve tabiata zarar vermeden doğal yollar kullanılarak üretilmesi demektir.

Bir ürüne organik diyebilmek için üzerindeki sertifikasına bakmanız gerekir. Eğer üzerinde sertifika yoksa organik değildir. Bir firma ne kadar çok sertifika almışsa o kadar çok kurum tarafından onay almış demektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin organik sertifika logosu yeşil halkanın içindeki mavi zemindeki Türkiye haritasıdır. Türkiye’de satılacak yerli yabancı tüm organik firmalar bu sertifikayı almakla zorunludur. ECOCERT Fransız bir firma olmakla birlikte ülkemizde en çok görülen sertifikadır. USDA Amerika’ya, ÖKO GARANTİE Almanya’ya, ve IMO CONTROL İsviçre’ye aittir. Bu saydıklarım ülkemizde en çok rastlanan yabancı sertifikalardır.

Organik yaşamak için sadece organik beslenmek asla yeterli değildir. Mesela plastik kullanıyorsanız, şeker ve un tüketiyorsanız, paketli gıdalar yiyorsanız, yumuşatıcı kullanıyorsanız, kızartma yapıyorsanız, margarin tüketiyorsanız, evinizi çamaşır suyu gibi ağır kimyasallarla temizleyip, plastik şişeden su tüketiyorsanız, hayvanların üzerinde deney yapan firmaların ürünlerini tüketiyorsanız organik yaşamanın yanından bile geçmiyorsunuz demektir.

Organik yiyebilmek için o ürünün doğal şartlarda yetişebilmesi çok önemlidir. Türkiye hiç bir ilaç, kimyasal ve hormon kullanmadan her türlü besini üretecek kapasiteye ve coğrafyaya sahip olmasına rağmen ülkemizde yaygın olarak görülen konvansiyonel tarımda kullanılan ilaçların büyük kısmı İsrail’den ithal edilmektedir. (Konvansiyonel tarımın anlamı; kimyasal madde ve böcek ilacı kullanılarak yapılan organik olmayan tarım demektir.)
Sigara içmek ve alkol tüketmek konusuna değinme gereği bile duymuyorum. İkiside ömrü kısaltan ve yaşam kalitesini çok ciddi düşüren alışkanlıklardır.

Meyveler ve sebzeler ağaçta aynı boyda ve şekilde yetişmediği gibi pırıl pırıl parlamazlar. Üzerilerinde delikler ve çürükler olur. Aldığınız zaman haftalar boyunca bozulmadan duramazlar. Üzerinde böcek gezen meyve sebze ilaçlanmamıştır dolayısıyla böcek iyi birşeydir bırakın gezsinler. Ben şimdiye kadar organik pazar alışverişlerim sırasında çok ilginç renklerde böceklerle ve kurtlarla karşılaştım ve onları parçası oldukları doğaya geri saldım sizde öyle yapın.

Organik ürün yiyerek ve tüketerek sadece kendinize iyilik etmiş olmuyorsunuz aynı zamanda toprağa bu zehirlerin salınmasını dolaylı olarak engel olmuş oluyorsunuz. Hayvanlara işkence etmelerine mani olmuş oluyorsunuz ve gelecek kuşaklar için çok önemli bir yatırım yapmış oluyorsunuz.

Organik ürünler pahalıdır çünkü çiftçi kimyasal teknoloji kullanmadan, değerli el emeğini ve göz nurunu kullanarak saf bir ürün yetiştirir. Çok sayıda çalışan gerekir, çok alın teri. Masraflar çoktur. Ayrıca tarlasındaki ürünlere hormon vermediği için diğerleri 20 ton ürün alırken o 5 ton ürün bile alamaz. Dolayısıyla kar edemeden ürününü pahalıya satmak zorunda kalır ve sonunda yine para kazanamaz.

Organik yaşama geçmek istiyorsanız acele etmeden yavaş yavaş aşama aşama geçmenizi tavsiye ederim. Önce deterjanları, yumuşatıcıları, çamaşır suları hayatınızdan çıkarıp sirke gibi doğal ürünler kullanın. Daha sonra tüm plastikleri hemen evden uzaklaştırın. Plastiğin durduğu yerde bile etrafa buharıyla zehir yaydığı tespit edilmiştir. Ayrıca plastiği asla dezenfekte edemezsiniz, kaynar su sadece içinde zararlı maddelerin daha çok çıldırıp katlanarak zehrini kusmasına sebep olur. İşlenmiş, uzun raf ömürlü herşeyi çöpe atın ve bir daha vücudunuza sokmayın. Son olarak elinizden geldiğince organik beslenin. Fiyatlar biraz pahalı olabilir ama hem kendinizin, hem ailenizin, hem de gelecek nesillerin sağlığı için en büyük yatırımı yapmış olacaksınız.

Kaynak: http://gumuspusula.com/organikyasam/