HANGİ BIÇAK NE İŞE YARAR

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Bıçaklar, mutfağımızın en önemli araçlarından biridir. Doğru bıçağı doğru amaç için kullanmak yaptığınız yemeği mutlaka etkileyecektir. Bu yazımızda bıçakların şekil ve modellerine göre ne işe yaradıklarını sizinle paylaşalım istedik. Böylece bıçak satın alırken gerçekten ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapma şansınız olur.

1 Numara: Numara: Soyma Bıçağı – Şekli itibarı ile patates ya da havuç gibi sebzeleri kolay soymaya ve dilimlemeye yarar.
2 Numara: Meyve Bıçağı – Meyve soyma ve dilimleme işlemi için ideal bıçak şeklidir.
3 Numara: Her mutfakta olması gereken bıçaklardan biridir. Orta boyu sayesinde farklı birçok işlem için kullanılabilir.
4 Numara: Bir diğer her mutfakta olması gereken bıçak modeli de budur. Parçalama, doğrama ve dilimleme gibi işlemleri bu bıçakla rahatlıkla yapabilirsiniz.
5 Numara: Sert sebzeler ya da kabuklu meyveler (ananas gibi) gibi dirençli malzemelerin kesimini yapmak için kullanılır.
6 Numara: Dilimleme ve oyma bıçaklarıdır. Özellikle etlerin dilimlenmesi konusunda bu model bıçak kullanılması işi kolaylaştıracaktır. Ayrıca biber vs. gibi malzemelerin içini oyma işlemi de bu bıçak modeli ile kolaylıkla yapılabilir.
7 Numara: Balık ya da Fileto Bıçağı olarak adladırılır. Balıkların kılçıklarının ayrılması ve pullarının temizlenmesi durumlarında bu bıçak kullanımı idealdir.
8 Numara: Uzun ve ince yapılı bu bıçak özellikle etlerin dilimlenmesinde kullanılır.
9 Numara: Ekmek Bıçağı. Yine her mutfakta olması gereken bıçaklardan biri. Tırtıklı ağzı sayesinde ekmek doğrama işi bu bıçakla oldukça kolay olmaktadır.
10 Numara: Kemik sıyırma bıçağıdır. Etlerin kemikten kolaylıkla sıyrılması bu bıçakla mümkün olabilmektedir.
11 Numara: Satır ya da Kasap Bıçağı. Kemikli etlerin parçalanmasında kullanmak üzere ideal bıçak modelidir.