250 YILLIK PEYNİR BULUNDU

AĞU 14   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan Hoşap Kalesi'ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarında, 4 küpte 250 yıllık olduğu değerlendirilen tortulaşmış peynir bulundu.

Urartu Krallığı'na ait kalenin temelleri üzerine 16. yüzyılda kurulan ve uzun yıllar Mahmudi beylerinin saray olarak kullandığı Hoşap Kalesi'nde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu yıl 10'u uzman 30 kişilik ekiple sürdürülen kazı çalışmalarında, son olarak kalenin mutfak bölümünde 4 küpte peynir bulundu. Yaklaşık 250 yıllık olduğu değerlendirilen peynir, incelenmek üzere üniversitenin kimya laboratuvarına gönderildi.

Top, "Van'da halen geleneksel olarak devam eden otlu peynirin saklama yöntemlerinden biri de küplere bırakılıp toprağa gömülmesidir. Bunu Hoşap Kalesi kazılarında arkeolojik olarak da ispatlamış olduk. Küplerin içinde kireçlenmiş ve tortulaşmış halde bulunan peynirin 200-250 yıl öncesinden kaldığını söyleyebiliriz" dedi. Küplerin ağızlarının orijinal şekilde toprakla kapalı olduğunu anlatan Top, peynirlerde bazı organik madde kalıntıları tespit edildiğini, ellerindeki bulguların hem gıda hem de kimya mühendislerince laboratuvar ortamında inceleneceğini kaydetti.