KEÇİ SÜTÜNDEN TEREYAĞ

KAS 11   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Türk yemek kültürü için vazgeçilmez bir lezzet olan tereyağı, keçi sütü lezzetiyle buluştu. Peynir ve süt çeşitleri ile tüketicinin damak zevkine hitap eden Baltalı Gıda, şimdi de yüzde yüz keçi sütü kullanılarak ürettiği doğal tereyağı ile sofralarınızda.

Keçi sütü ve ürünleri sektöründe yapmış olduğu inovatif çalışmalarla doğallığı ve geleneksel lezzeti bir arada sunan Baltalı Gıda, tüketicilere ilkleri yaşatmaya devam ediyor. İçerisinde trans yağ bulunmayan ve hiçbir kimyasal işlemden geçmeden tamamen doğal olarak üretilen %100 Baltalı Keçi Tereyağı, 200 gramlık ambalajı ile raflarda yerini aldı. İçerdiği protein ve yağ oranı ile inek sütünden ayrılan, anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü ile üretilen tereyağı, herhangi alerjik reaksiyona da neden olmuyor.

A,D ve E vitamin kaynağı, aynı zamanda fosfor, potasyum ve kalsiyum minarellerince zengin olan tereyağı, kahvaltı ve yemeklerde gönül rahatlığı ile tüketilebilirken, hem çocukların hem de yetişkinlerin günlük vitamin ve enerji ihtiyaçlarını karşılamaya da yardımcı oluyor. %100 Baltalı Keçi Terfeyağı, tüm zincir market ve şarküterilerde tüketicilerle buluşuyor.