"ISPANAKLI ÇİKOLATA" GİRİŞİMCİ BEKLİYOR

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden bir grup öğrenci, "Meyve ve Sebze Tozlarıyla Antioksidan Aktivitesi Artırılmış Fonksiyonel Çikolata Projesi" kapsamında ıspanak, kızılcık ve polenli çikolatalar üretti.

Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Berna Tulukoğlu, Merve Kurtuluş, Sara Şenkaya ve Rida Seçilmişoğlu'ndan oluşan ekip, Yrd. Doç. Dr. Omca Demirkol ve araştırma görevlisi İnci Cerit danışmanlığında "Meyve ve Sebze Tozlarıyla Antioksidan Aktivitesi Artırılmış Fonksiyonel Çikolata" isimli projeye imza attı.

Ekip, proje kapsamında ıspanak, kızılcık ve polenli çikolatalar üretti. Çikolata endüstrisinin kullanımına hazır hale getirilen ürünler, İzmir'de Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nda sergilendi. Ekip adına konuşan Berna Tulukoğlu, bitirme tezi olarak farklı bir proje hazırlamak üzere çalışma yaptıklarını, çok sevdikleri çikolata üzerinde çalışmaya karar verdiklerini, özellikle Türkiye'de üretimi bulunmayan doğal renklendiricilere ağırlık verdiklerini belirtti.
Laboratuvar ortamında çok sayıda deneme sonucu ıspanak, kızılcık ve polen kullanarak renklendirmede başarı sağladıklarını anlatan Tulukoğlu, şunları kaydetti: "Çocuklar özellikle renkli çikolataları çok seviyor; ancak anneler de gıda boyalarının zararından endişe ediyor. Ürettiğimiz çikolata, özellikle bu endişeyi ortadan kaldırıyor çünkü bu çikolatalar tamamen doğal yöntemlerle renkleniyor. Örneğin yeşil renkli çikolatayı elde etmek için ıspanağı dondurarak kurutuyoruz. Toz haline getirilen bu ürünü beyaz çikolatada kullanıyoruz. Yine beyaz çikolatada kızılcık kullanarak pembe ve polen kullanarak sarı çikolata elde ediyoruz. Bitter çikolatalarda kızılcıkla koyu tonlarda çikolata üretebiliyoruz. Bu ürünlerin diğer bir katkısı ise çikolatanın antioksidan etkisini artırması. Bu durum çikolatanın raf ömrünü de artırdı. Fonksiyonel olarak bu yararlarının yanında ürünün lezzeti de büyük beğeni topluyor."