GASTRONOMİ UZMANI TURİST REHBERLERİ GELİYOR

KAS 16   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Zengin mutfak kültürüyle dünya markası olmayı hedefleyen Gaziantep, şimdi de Türkiye'nin "Gastronomi Uzmanı Turist Rehberleri"ni yetiştirmeye hazırlanıyor.

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO), Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle "Gastronomide Uzmanlık" projesi başlattı.Proje kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleriyle irtibata geçen GARO yetkilileri, gastronomi alanına gönül veren rehberlerle çalışmalara başladı.

Farklı bölgelerde görev yapan turist rehberlerinden gastronomiye ilgi duyanlar, Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu'nun 5 kentini kapsayan eğitimler sonrasında sınava tabi tutulacak ve başarılı olanlar "gastronomi uzmanı turist rehberi" sertifikası alacak. GARO Başkanı Mehmet Severoğlu, Gaziantep'teki gastronomi turizmine katkı sağlamak için harekete geçtiklerini ve ilk aşamada turist rehberlerini kente davet edip tanıtım etkinliği düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.Yaptıkları araştırma sonucunda dağcılık gibi farklı konularda uzmanlaşmış turist rehberleri olmasına rağmen profesyonel anlamda gastronomide böyle bir uzmanlığın olmadığının tespit edildiğini aktaran Severoğlu, "Bu kapsamda ilgili Bakanlığımız ve kentimizin dinamikleriyle harekete geçerek önemli bir projeyi hayata geçirdik" dedi.

Proje kapsamında ilk etapta belirlenen 39 turist rehberini bölgeye davet ettiklerini ve 7 günlük Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş ve Malatyaillerini kapsayan Güneydoğu gezisi organize ettiklerini belirten Severoğlu, şöyle konuştu: "7 günlük gezimizin 3 günü Gaziantep, 2 günü Hatay, diğer 4 gün ise 3 ilimizi kapsıyor. Bu gezilerde katılımcılara, kentlerimizin mutfak kültürü, yemeklerin yapım aşaması, mutfak tarihi konularında bilgilendiriyoruz. Hatta kentlerin önde gelen yemek sektörü temsilcilerini ziyaret edip, yemeklerin yapılışına eşlik ediyoruz. 7 günlük gezi tamamlandığında katılımcılarımızı sınava tabi tutacağız. Bu sorular ise her yemeğin uzman ustaları tarafından hazırlanacak. Kapalı zarflar halinde soruları katılımcılara teslim edeceğiz ve bakanlık yetkilileriyle soruları değerlendirip başarılı olanlara sertifikalarını vereceğiz.

"Sertifikaları almaya hak kazanan turist rehberlerinin "Türkiye'deki ilk gastronomi uzmanı turist rehberi" olacağını ifade eden Severoğlu, Türkiye'de kendilerini gastronomi uzmanı diye nitelendiren turist rehberlerinin olduğunu ancak bunların herhangi bir eğitime tabi olmadan faaliyetlerini yerine getirdiğini kaydetti.Severoğlu, projenin ilk etabında belirlenen 39 kişinin titizlikle seçildiğine işaret ederek, "İlk katılımcılarımız, zaten bu alanda faaliyet gösteren ancak herhangi bir sertifikası olmayan rehberlerimizdi. O yüzden aslında katılımcılar zaten alanında uzman. Projemiz sayesinde uzmanlıkları belgelenecek. Projeyi başlatırken yoğun talep aldık ama eğitimlerin başarılı olması için sayıyı sınırlı tuttuk. İnşallah talep halinde bu eğitimleri sürdüreceğiz" diye konuştu.- Sektör memnunTur rehberlerini üretim tesislerinde konuk eden baklava üreticisi Ömer Güllü, Gaziantep'in sanayi ve ticaretiyle tüm Türkiye'ye nam saldığını söyledi.Ancak uzun yıllardır mutfak kültürüyle damaklarda farklı lezzetler bırakan kentin son yıllarda gastronomi turizminde de iddialı olmaya başladığını dile getiren Güllü, "Turist rehberlerinin gastronomi alanında uzmanlaşması bizleri çok memnun etti. Çünkü rehberlerimiz yaptığımız için tüm detaylarını bilerek turistlere aktarması, işimizin zorluklarını ve ayrıntılarını daha doğru anlatmasına vesile olacak. O yüzden projeyi duyar duymaz, rehberleri ağırlamaktan şeref duyacağımızı belirtip kapılarımızı açtık" şeklinde konuştu.