DÜNYANIN EN PAHALI ETİ: KOBE

EYL 05   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Uzakdoğu'da özel olarak yetiştirilen ve porsiyonu yüzlerce liraya satılan Kobe eti, neden bu kadar lezzetli? 

Kobe eti, Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Wagyu bölgesinde etin lezzetli olması için sığırın yemesi gereken ot yapısı oldukça elverişli. Bu özel yetiştirilen sığırlar, doğdukları günden itibaren hiçbir şekilde bağlanmıyor. Hayvanlar özgür ve huzurlu bir hayat yaşıyorlar.

Hayvanlara üç öğün yemek veriliyor ve bu yemeklerden sonra masaj uygulanıyor. Bir de günde yaklaşık 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor. Bu yüzden sindirim sistemleri çok rahat. Kas sistemi gelişmiyor ve sinir yapısı çok az. Hareket etmeyen hayvanlarda kas dokusu gelişmediğinden, yedikleri her şey yağa dönüşüyor. Normal bir sığırda yağ dokusu etin etrafını sarar ve içine çok fazla nüfuz etmiyor. Wagyu sığırlarına ise her gün uygulanan özel masaj seansları ile yağlar, ince damarlar oluşturarak etin içine doğru yol alıyor.

Kobe etinde, etin içi harita gibidir. Kobe bifteğine ya da Wagyu bifteği için kullanılan et Wagyu sığırlarından elde ediliyor ki Wagyu sığırları karanlık ve dar bir alanda, hemen hemen hiç kıpırdamadan 2,5 yıl boyunca besleniyor.

Tabağı yüzlerce dolar eden Kobe eti bazılarına göre de dünyanın en lezzetli etidir.