YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA YENİ BULUŞ

ARL 09   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Kanada’da bulunan Hydrostor adlı şirket de 18 Kasım tarihinden bu yana yeni geliştirdiği Sualtı balonları projesini test ediyor.

Toronto yakınlarındaki Ontario Gölü’nde ilk tesisini kuran şirket, altı balonun suyun 55 metre altında bulunan boru hattıyla elektrik şebekesinin birbirine bağlanmasıyla kuruldu. Düzenekteki balonlarda bulunan havanın türbinleri döndürerek elektrik üretmesini sağlayan bu yeni buluş, tesisteki elektrik üretim miktarını 660 kilovat olarak gerçekleştiriyor. Şirket, bu yeni enerji üretim şeklinin mevcut en iyi bataryalardan elde edilen elektrikten iki kat daha fazla elektrik enerjisi üretebildiklerini belirterek, projenin maliyetinin ise çok daha ucuz olduğunu ifade ediyor.

Hydrostor CEO’su Curtis VanWalleghem, “Basınçlı hava yaklaşık 40 yıldan bu yana var. Yaygın kullanılmamasının sebebi ise havanın depolanma sorunuydu” diyor. Ardından kendilerinin hidrostatik su basıncı kullanarak bu yenilenebilir enerji kaynağını kurduklarını söylüyor. Sualtında yaklaşık 10 metre genişlik ve 40 metre uzunluğunda bir alan kaplayan Sualtı balonları için, şirket, 20 yıl garanti veriyor olsa da balonlarda meydana gelebilecek hasarlar nedeniyle bu süreci 10 yıla indirgemeyi planlıyor.

Elektrik enerjisi sıkıştırılmış hava ile elde ediliyor Enerji düzeneğinde kullanılan malzemenin, batık gemileri okyanus dibinden çıkarırken kullanılan cihazlarla aynı olduğunu belirten şirket, bu sistemin, “sıkıştırılmış hava” enerji sisteminin kalbini oluşturduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla düzenekteki fazla enerji, Hydrostor teknolojisiyle sıkıştırılmış havaya çevriliyor. İşlem sırasında ortaya çıkan ısı da, ısı değiştiriciler aracılığıyla depolanıyor. Ontario Gölü’ndeki havanın, ihtiyaç duyulduğunda doğal basınç aracılığıyla araziye pompaladıklarını belirten şirket, bu işlem sürecinde türbinlerden geçen havanın elektrik enerjisine dönüştüğünü belirtiyor. Bu gölgedeki yenilenebilir enerji tasarımı Sualtı balonları projesinin 330 evin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu açıklanırken, bu rakamın arttırılabileceği de ifade ediliyor.

Hydrostor sualtı balonları adlı elektrik enerjisi üreten projenin dünyanın birkaç noktasında daha geliştirildiği bildirilirken, 2016 yılının sonu itibariyle bir başka tesiste daha geliştirilmeye başlanacağı açıklandı. Şirket yöneticilerinden Vsaid VanWalleghem, G20’de 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan kurtulmak üzerine durulduğunun özellikle belirttiğinin altını çizerek, “Yeşil ve yenilenebilir enerjiye katkıda bulunmak için bu teknolojinin üzerine çalıştıklarını” ifade ediyor. Sualtı balonları elektrik enerjisi üretim projesinin nasıl çalıştığına değinecek olursak, onu da yayınımızın hemen altındaki videodan görsel olarak takip edebilirsin.