YABANCI YATIRIMCI ÇEVRECİ BİNA TERCİH EDİYOR

MART 05   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Avrupa’da oldukça yaygın olan, ülkemizde ise yeni yeni yerleşmeye başlayan yeşil bina kurgusu, özellikle Türkiye’de konut yatırımı yapacak yabancıların ilgisini çekiyor.

İklim değişikliğinin etkilerine karşı her sektör kendi alanında çevreci projelere ağırlık verirken, bu durum inşaat sektörüne ‘yeşil bina’ olarak yansıyor. Avrupa’da oldukça yaygın olan, ülkemizde ise yeni yeni yerleşmeye başlayan yeşil bina kurgusu, özellikle Türkiye’de konut yatırımı yapacak yabancıların ilgisini çekiyor. Üretim aşamasında doğaya zarar vermeyen, çevreci malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar, uzun dönemde daha az enerji tüketilmesiyle hem tasarrufun hem de çevre korumanın önünü açıyor.

YABANCILARIN KRİTERLERİ FARKLI

Türkiye’de özellikle son yıllarda başlatılan çalışmalar sonucunda sayıları git gide artan yeşil binalara olan ilginin alıcıya da yakın zamanda yansıması bekleniyor. Yabancı uyruklu konut alıcısının ‘yeşil bina’ kurgusuna ayrı özen gösterdiğini belirten İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, şunları söyledi: “Büyükelçilik, uluslararası temsilcilik ve yurt dışı merkezli firmalarda görev yapanlar yerleşim yeri olarak Oran bölgesini tercih ediyor. Yabancıların konut kriterleri bizden biraz daha farklı. Ankaralı konut alıcısı konfor ve kaliteden vazgeçemezken, yabancılar konutun daha detaylı özelliklerine dikkat ediyor. Bunların başında da projenin ne kadar çevreci, ne kadar ‘yeşil’ olduğu geliyor.”