ORGANİK KAMPÜS KALİTELİ HAYAT

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
Üniversiteler eğitimle birlikte kampüslerinde öğrencileri için yaşam da sunuyor. Bu yaşamın kaliteli olarak hayata geçmesini isteyen Nişantaşı Üniversitesi, Türkiye’nin ilk organik kampüsünü inşa etti.

Öğrencisine kaliteli bir hayat sunmak isteyen Nişantaşı Üniversitesi, Türkiye’nin ilk organik kampüsünü öğrencilerine armağan etti. Nişantaşı Üniversitesi’nin 2014 yılında eğitime açılan Sadabad Kampüsü, tasarımından inşaat sürecine, malzemelerinden işletmesine kadar tüm aşamalarında çevre duyarlılığını ön planda tutarak inşa edildi.

Dünya kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu ortaya çıkan ‘sürdürülebilir’ yapıların Türkiye’deki başarılı örneklerinden biri Sadabad Kampüsü. Çevre kirliliğinin önüne geçmek isteyen Nişantaşı Üniversitesi, enerji ve doğal kaynakların kullanımını da iyileştirmeyi amaçlıyor.

Yeşil Kampüs parolasıyla yola çıkan Nişantaşı Üniversitesi emisyon, atık oluşumu azaltımı, geri kazanım yöntemleri ile sürdürülebilir kampüs hayatını inşa etti. Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikli hedefleri arasında Sadabad’ın tarihsel, kültürel ve yeşil dokusunun korunması bulunuyor.

26.000 m² alan üzerine kurulan, 12.613 m² kapalı alanı bulunan, içerisinde yönetim ofisleri, konferans salonları, atölyeler, Fashion Studio, televizyon-radyo stüdyoları ile Gastornomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün kullanımdaki Gastroditoryum gibi uygulamalı eğitim alanları olan Sadabad Kampüsü 2017 yılında tamamen hayata geçmiş olacak.