İYİ ŞEYLER YAPAN GÜZEL İNSANLAR KONFERANSI

ARL 14   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Buğday Ekoloji Derneği tarafından düzenlenen “İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar” Konferansı, 19 Aralık, saat 9:30-17:00 arasında, Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Buğday Ekoloji Derneği etkinlik ile ilgili aşağıdaki açıklamalara yer verdi;

''Umut, bugün belki de en çok ihtiyacımız olan şey. Hepinizi, umudu çoğaltmak için iyi şeyler yapan güzel insanlarla tanışmaya, buluşmaya davet ediyoruz.  Önlerine çıkan ana yolun dışına çıkmaya ve kendi patikalarını bulmaya adım atmış 10 güzel insan, 19 Aralık’ta bizimle hikayelerini paylaşacak. Konferans ücretsiz ancak lütfen kayıt olun ki, çayı ona göre koyalım.

İşte, Konferansta konuşma yapacak, iyi şeyler yapan güzel insanlar;

* Fırınımdan Ekmekler – İki çocuklu ev babası. Atalık tohumlardan üretilmiş, ekolojik ürünlerle ve kendi hazırladığı ekşi mayayla yaptığı ekmekleri, yürüyerek ve gülümseyerek dağıtıyor.
* Bisikletli Sahaf – Beş kuruşsuz bisikletle Avrupa’yı dolaşan iki genç. Bisikletle tohum ve kitap dağıtmaya ve iyilik saçmaya devam ediyorlar.
* Lisinia Çiftliği – Burdur’da “Yaban Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi” kurup yaralı hayvanları tedavi eden, hayvanlar tarım ilaçlarıyla zehirlenmesin diye göl havzasında ekolojik lavanta üretimine başlayan veteriner.
* Ormanevi – Şehir kökenli çoban. Dünyayı değiştiriyor.
* Tohumdan Sofraya – Baktılar köylü ürettiği temiz gıdayı satamıyor, şehirli de temiz gıdaya ulaşamıyor. Tası tarağı toplayıp kırsala yerleşip bu kısır  döngüyü kırmak için çalışmaya başlayan çift.
* Bisikletli Kurye: Sıkışık İstanbul trafiğinde, bisiklet üstünde, sıfır fosil yakıtla kurye taşıyan, bisiklet cambazları.
* Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Çünkü bazen bir film, bin sözden daha etkili.
* Makarna Lütfen!: Sebze sevmeyen kocası ve çocuğuna sebze yedirebilmek için evde yaptığı makarnanın içine karnabahar koymaktan, organik sertifikalı bir markaya dönüşüm hikayesi.
* Kır Çocukları: ODTÜ’de öğretim görevlisi olan bir adamın, 2 çocuğu ve karısıyla birlikte köye taşınması ve köylülerle el ele verip ekolojik, doğa dostu ürünler üreten kolektif bir yapı kurması.
* Permakamp: Gıda üreten ortak yaşam alanları yapanlar. Çocuklar (ve büyükler) toprağa dokunsun, havucun ağaçta yetişmediğini görsün diye. AVM’de değil, doğada oynasın diye.

Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen, Barilla ve Gürsel Tonbul’un organizasyonuna katkıda bulunduğu ‘İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar’ Konferansı, günümüzün temel sorunları olan ekolojik bozulma, doğanın ve türlerin yok olması, sağlıksız gıda üretimi, enerji krizi, ekonomik ve sosyal krizler ve sürdürülebilir olmayan üretim/tüketim döngülerini ele alarak kalıcı, yenilikçi çözümler sunan “ekolojik sosyal girişimcilik” örneklerini görünür kılmayı hedefliyor. Özellikle gençlere ilham vermek, etrafımızı gitgide daha fazla saran olumsuzluklar yerine yapılan iyi şeyleri, bu iyi şeyleri yapan güzel insanları ortaya çıkarmak, bu insanları ve bu insanlardan öğrenecek şeyleri olanları bir araya getirmek, bireylerin tek başlarına da bir fark yaratabileceğini göstermek için düzenlenen konferans yeni ekolojik sosyal girişimlerle tanışmak için de bir fırsat.

Tarih: 19 Aralık Cumartesi 2015

Saat: 9:30-17:00

Yer: Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü