DOĞU ANADOLU'DA 10 MİLYON FİDAN HEDEFİ

ARL 25   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü kapsamında yer alan Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Van ve Bitlis'te 2016 yılında 10 milyon fidan dikilmesi hedefleniyor.

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, sorumluluk alanlarında bulunan 8 ilde gelecek yıl 10 milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini söyledi.  Polat, müdürlüğün 2015 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Elazığ'ın yanı sıra Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Van ve Bitlis illerinde faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Bölge genelinde bu sene ilkbahar ve sonbahar aylarında yaklaşık 10 milyon fidan diktiklerini bildiren Polat, "Ormanlık alanımız, bölge genelinde 1 milyon 200 bin hektar, Elazığ'da 186 bin hektardır. Bölgenin genel orman alan oranı yüzde 15'tir. Elazığ'da yüzde 19'a doğru tırmanıyoruz" diye konuştu.  Polat, ağaçlandırma çalışmalarını 2016 yılında da sürdüreceklerini anlattı. Bölgedeki fidan dikim planlamasına ilişkin bilgi veren Polat, "Bölgede 2016 yılı için hedefimiz 10 milyon fidan dikmektir. Elazığ'da ise bu sene 4,5 milyon fidan diktik. Bunu gelecek yıl artırmayı hedefliyoruz" dedi.